síkfutás, 10000 méter, világcsúcs, Letesenbet Gidey,

Ismét új női világcsúcs született 10 000 méteren

Forrás: Alexander Hassenstein / Getty Images
Alig pár nappal azután, hogy Sifan Hassan megdöntötte a táv női rekordját, a szintén etióp Letesenbet Gidey tovább faragott a csúcsidőn.

Ráadásul ugyanazon a pályán, ahol pályatársa is futott, tehát a hollandiai Hengeloban. Gidey 5 másodpercet javított Hassan 29:06.82-es idején. Az új világcsúcs tehát 29:01.03, ami sejteti azt is, hogy nemsokára talán már 28-cal kezdődő lesz a táv női világcsúcsa.

Mivel kevés versenyzési lehetőség adódott idén külföldön, az etióp atlétáknak szervezett olimpiai próba arra adott lehetőséget a sportolóknak, hogy tengerszinten is próbára tegyék magukat. Etiópia fővárosa, sokuk edzőhelye, ugyanis tengerszint felett 2500 méteren helyezkedik el, ami jóval kedvezőbb paramétereket mutat számukra, ugyanakkor az olimpia, amire jelenleg mindenki készül, tengerszinten lesz. Az eseményen minden síkfutó versenyszámban rajthoz állhattak, beleértve a gátfutást is.

Letesenbet Gidey tavaly 5000 méteren is világcsúcsot futott 14:06,62-es idővel. A mostani, rekordot érő 10 000-res futás során 14:42-kor már féltávnál volt, ám ez az idő kissé elmaradt a pár nappal ezelőttti rekord azonos távú részidejéhez képest. A következő két kilométer részideje 2:55 volt, 20:32 alatt pedig meglett a 7000 méter. Ezt követően váltott iramot a 23 éves etióp futónő. Az utolsó kört jelző csengőhang néhány másodperccel 28 percen belül érte, ekkor már csupán 68 másodperce maradt a világcsúcs időn belüli eredményre. És bár lekörözött sporttársait folyamatosan előznie kellett, végül 29:01.03-mal ért célba.

A verseny utáni interjúban elárulta Gidey, hogy bízott abban, képes új világcsúcsot elérni, illetve azt is hozzátette, hogy legközelebb 28:56-os időt szeretne futni a távon. Függetlenül attól, hogy erre van-e esélye pályatársa, Sifan Hassannal folytatott küzdelme során, ő az első nő, aki mind az 5000, mind a 10 000 méteres világrekordot megszerezte, a norvég Ingrid Kristiansen óta, aki 1986-1993 között érte el a világcsúcstartói státuszt ugyanezeken a távokon.

Gidey mögött Tsigie Gebreselama végzett a második helyen 30:06.01-gyel, Tsehay Gemechu pedig harmadik lett 30:19.29-cel.