Borítókép: Ha jól akarsz aludni, nem mindegy, hogy előtte hogyan fürdesz vagy zuhanyzol

Ha jól akarsz aludni, nem mindegy, hogy előtte hogyan fürdesz vagy zuhanyzol

Forrás: Getty Images
Este, alvás előtt csak pikk-pakk lezuhanyzol, netán a hosszú fürdőzést kedveled? Ha még jobban akarsz aludni, érdemes betartani a következő szabályokat!

Ha általában estére, lefekvés előttre időzíted a fürdést, akkor jó, ha tudod, hogy több mindenre oda kellene figyelned a minőségi alvás érdekében. Ez nem csak azért fontos, hogy jól teljesíts a futópályán, de senki sem szeret zombiként közekedni a rossz alvás miatt a nap nagy részében.

Este, lefekvés előtt a megfelelő teafélék, a meditáció, egy kis olvasás abszolút segítenek ellazulni, de mi van az esti fürdéssel, zuhanyozással?

A Sleep Medicine Reviews-ban közzétett legfrissebb kutatási eredmény szerint a meleg vizes zuhany vagy fürdő is tökéletesen működik "altató" gyanánt. A Texasi Egyetem kutatói 5322 tanulmányt vettek górcső alá, amik azt vizsgálták, hogy vajon a meleg víz segíti -e a jobb alvást. Ezek a kutatások azt helyezték fókuszba, hogy az esti fürdés hatására könnyebb -e elaludni, mennyit képes valaki aludni, nézték az avás minőségét, és azt, hogy mennyire volt hatékony a pihenés - vagyis az ágyban töltött időhöz képest mennyi volt maga az alvásidő.

zuhany,meleg víz
Forrás: GettyImages

Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik az alvás előtt 1-2 órával 40-43 fokos vízben fürödtek vagy zuhanyztak, az átlagnál 10 perccel hamarabb elaludtak.

A tanulmány vezetője, Shahab Haghayegh szerint a testhőmérséklet kifejezetten fontos az alvás-ébredés ciklusának szabályozásában. Ez határozza meg, hogy hamar el tudunk -e aludni ahelyett, hogy a mennyezetet bámuljuk órákon át - vallja a szakember.

A meleg fürdő és a zuhany stimulálják a test hőszabályozó rendszerét, vagyis azt a rendszert, amely befolyásolja a test belső hőmérsékletét. Így ha a legmegfelelőbb időben, lefekvés előtt 1-2 órával fürdünk, az nemcsak az elalvást segíti, de a minőségibb pihenést is
mondta Haghayegh.

Ez azért van, mert a meleg víz emeli a testhőmérsékletet, majd a lehűléssel járó testhőmérséklet-csökkenés azt jelzi a szervezetnek, hogy ideje aludni menni. A szakember szerint viszont ha közvetlenül elalvás előtt fürdünk, akkor az már késő ahhoz, hogy hatással legyen a piheésre, sőt, meg is zavarhatja az alvást irányító természetes cirkadián folyamatot.

És hogy milyen a jó vízhőmérséklet? Haghayegh szerint ha nincs otthon hőmérő, hogy beállítsd a 40-43 fokot, akkor arra figyelj, hogy legyen a víz meleg, szinte forró, de nem annyira, hogy kellemetlenül égesse a bőrt.

Próbáld ki pár hétig a fenti tanácsokat, és biztos, hogy megérzed a különbséget az alvásodban!