maraton,Tokió Maraton,koronavírus,Birhanu Legese

Tokió Maraton: Birhanu Legese megvédte címét, míg Lonah Chemtai Salpeter új női pályacsúcsot futott

Legese 2:04:15-tel elsőként szakította át a célszalagot, a 26 éves sportoló tavaly is nyert a legnagyobb ázsiai maratonon, a kenyai származású izraeli Salpeter pedig több mint két percet javított a verseny női rekordján.

Ugyanakkor az eitóp futó, Birhanu Legese is csupán 18 másodpercet hagyott a pályán, már ami a férfi pályacsúcsot illeti. „Az időjárás jobb volt a tavalyihoz képest” - mondta Legese. „Igaz, kicsit szeles, de eső nem volt. Úgy érzem, tudtam volna gyorsabban is futni, ebben azonban a szeles idő nem támogatott” – tette még hozzá a futó, aki a tavalyi Berlin Maratonon Kenenisa Bekele mögött másodikként ért célba.

A második helyen a szomáliai származású belga Bashir Abdi ért célba új belga rekordot futva (2:04:49), a harmadik pedig a szintén etióp Sisay Lemma lett, csupán 2 másodpercre lemaradva Bashir Abdi mögött, 2:04:51-gyel lépte át a célvonalat.

A mezőny erejéről árulkodik, hogy az első 17 befutó 2:08-on belül célba ért, köztük a japán Suguru Osako, aki az olimpiai selejtező versenyen egyben új japán rekordot állított fel 2:05:29-cel. Osako a negyedik helyezett lett. Nagyszerűen versenyeztek a japán futók, hiszen hárman is TOP 10-en belül voltak, majd mindenki egyéni legjobbját futva.

Lonah Chemtai Salpeter uralta a női mezőnyt. 35 km környékén húzott el a kétszeres
Tokió Maraton győztes etióp Birhane Dibabatól, aki végül 50 másodperccel mögötte lett második (2:18:35), szintén a korábbi 2:19:47-es pályacsúcson belül. Honfitársnője, Asefa Kebede harmadikként finishelt 2:20:30-cal. Salpeter ezzel az eredménnyel a hatodik helyre került a női maratoni világranglistán, amely Izrael számára egyben új női nemzeti rekord lett.

maraton,Tokió Maraton,koronavírus,Lonah Chemtai Salpeter

A japán szövetség és a szervezők felkérték a szurkolókat, hogy maradjanak otthon és a televíziós közvetítéseken keresztül kövessék a versenyt, ám ennek ellenére rengeteg néző volt a pálya mentén.

Az idei Tokió Maratonon csak az elit mezőny állhatott rajthoz, a körülbelül 38 ezer amatőr nevező a koronavírus járvány miatt nem versenyezhetett.