tokyo 2020, olimpia, 1500 méter, 5000 méter, atlétika,

Faith Kipyegon megvédte olimpiai bajnoki címét 1500-on, Cheptegei pedig megszerezte első olimpiai aranyát 5000 méteren

Forrás: Getty Images
A 27 éves kenyai középtávfutónő címvédőként állt rajthoz és 3:53:11-es idejével olimpiai rekorddal nyerte a futamot. Cheptegei mint a táv világcsúcstartója, megkapta a neki járó olimpiai bajnoki címet.

Az 1500 méteres döntőben Kipyegon mögött a brit Laura Muir ért célba, őket követte Hassan, aki 3:55:86-os idejével jó pár másodperccel elmaradt egyéni legjobbjától, amit, ha itt is meg tudott volna futni, simán bajnok lehetett volna. A kenyai aranyérmes 5 évvel ezelőtt is nyerte az 1500 méteres döntőt, ez volt a harmadik olimpiája. A riói játékok és a mostani olimpia között megszületett első gyermeke 2018-ban, ám egy évre rá, a dohai világbajnokságon már ezüstérmet szerzett 3:54.22-vel, Hassan pedig világbajnok lett 1500-on 3:51:95-tel. A kenyai atlétanő Eliud Kipchoge csapatával edz Kaptagatban.

It's back to back Olympic titles for Faith Kipyegon The Kenyan clocks 3:53.11 to smash the Olympic record in the process #Tokyo2020 #Olympics

Posted by World Athletics on Friday, August 6, 2021

Sifan Hassan merész vállalása, miszerint az olimpián három távon három aranyérmet szeretne, ezzel akadályba ütközött, ám a női 10 000-ren még lehet bajnok az 5000 után. Hassan ezt a mutatványt, mármint egy világversenyen két távon két arany, a dohai VB-n már megjátszotta, ott 1500 méteren és 10 000 méteren tudott nyerni. Az mostani olimpiai 1500 méteres elődöntőt saját futamában egy esés után nyerte úgy, hogy a mezőny utolsó futói között volt, de felpattant és visszaelőzött mindenkit, mire célba ért.

Visszatérve Faith Kipyegonra a júliusi monacói Gyémánt Liga találkozón, már lehetett látni, hogy remek formában van ő is, az 1500 méteres futamot 3:51:07-tel nyerte Sifan Hassan előtt, aki viszont keményen rágyúrt a 10 000 méterre – talán pont az ehhez passzoló edzések lassították 1500-on – és futott egy 59:06.82-es világcsúcsot, amin aztán pár nappal később tovább faragott pályatársa, Letesenbet Gidey. Gidey, a jelenlegi 10 000 méteres csúcstartó is ott lesz a holnapi olimpiai döntőben.

Női 1500 méteres olimpiai döntő eredményei

1. Faith KIPYEGON (KEN) 3:53.11 OR
2. Laura MUIR (GBR) 3:54.50 NR
3. Sifan HASSAN (NED) 3:55.86

Közben a férfi 5000 méteren is megszülettek a döntős eredmények. Az ugandai Joshua Cheptegei a 10 000 méteres ezüstérem után bezsebelt egy aranyat is, ami persze nem meglepő, hiszen 12:35.36-tal ő tartja a táv világcsúcsát. Az olimpiai aranyhoz azonban elég volt egy „szerényebb” eredmény is, 12:58:15-tel nyert, ám a küzdelem igen szoros volt, mögötte a kanadai Mohammed Ahmed 12:58:61-gyel ért célba.

Joshua Cheptegei 🇺🇬 has finally done it 🙌 He is the 5000m Olympic champion! The Ugandan superstar adds 🥇 to his 10,000m 🥈 from earlier this week.

Férfi 5000 méteres olimpiai döntő eredményei

1. Joshua CHEPTEGEI (UGA) 12:58.15
2. Mohammed AHMED (CAN) 12:58.61
3. Paul CHELIMO (USA) 12:59.05 SB

Hazai vonatkozású atlétikai hírünk is akad, gyaloglóink is túljutottak olimpiai futamjaikon. A férfiak 50 km-es döntőjében két magyar indult, Helebrandt Máté 3:57:53-mal a 17. helyen ért célba, Venyercsán Bence pedig 3:59:05-tel 20. lett. A női 20 km-es gyalogláson szintén két hazai versenyzőnk volt, Kovács Barbara 1:41:49-cel a 46. helyen futott be, Madarász Viktória sajnos nem tudta befejezni a versenyt.

Runner’s World 2021/03 (digitális verzió)

Minden, ami a nyári futásokhoz kellhet! Természetesen, fókuszban az olimpia, hiszen az ország együtt szurkolhat majd a hazai sportolóknak: a címlapon Krizsán Xénia hétpróbázó, aki a magyar atlétika feltörekvő csillaga, de összeszedtük, mely magyar atlétákért izgulhatunk majd, és milyen korábbi sikereket értek el a korábbi ötkarikás játékokon. Sok érdekes és hasznos cikk mellett egy 5km-es mellékletet is találsz a lapban, ami edzéstervekkel együtt segít a kezdőktől kezdve azoknak, akik végre 20 percen belül szeretnék lefutni ezt a távot. Érdemes fellapozni! Még több információ: ITT

595 Ft

Az olimpia még hátralévő futószámai a női és férfi maraton, a női 10 000 méter, a férfi 1500 méter, ahol a norvég Jakob Ingebrigtsen az európaiak közül erősen esélyes valamilyen dobogós eredményre, illetve a 4x400 méteres váltók.