maraton, london marathon,

Yalemzerf Yehualaw és Amos Kipruto nyertek a mai London Marathonon

Pályafutása második maratonján Yalemzerf Yehualaw győzni tudott annak ellenére is, hogy a cél előtt 10 km-rel elesett, ráadásul a London Marathonok történetének harmadik leggyorsabb női idejét érte el még így is!

A fiatal etióp futónő 2:17:26-tal ért célba, 41 másodperccel legyőzve a tavalyi címvédő, 2019-es New York Marathon győztes, kenyai Joyciline Jepkosgei-t. A nyolc nőből álló élboly féltávhoz 1:08:46-tal érkezett, 25 kilométernél búcsúztak el az iramfutók, illetve innentől már csak heten voltak elől. A táv vége előtt 10 kilométerrel Yehualaw megbotlott és elesett – akárcsak a 2020-as félmaratoni világbajnokságon, ahol bronzérmet szerzett. Ám gyorsan talpra tudott állni és 1-2 perccel később visszacsatlakozott a mezőny elejére. A 35. kilométerhez 1:54:30 alatt érkeztek és már csupán négyen vezették a mezőnyt - köztük Yehualaw is. A célidő ennek alapján 2:18:00 lett volna, ám a verseny csak innen kezdődött. Yalemzerf Yehualaw fokozni kezdte a tempót. A táv 24. mérföldje (38,4 km) 4:43 lett, a gyorsabb iramot nem tudták mezőnybéli társai tartani, néhány percen belül az etióp futónő egyértelműen átvette a vezetést. A korábbi esésnek semmilyen nyoma nem volt, tapasztalt maratoni futó magabiztosságával haladt a cél felé, végül 2:17:26-tal szakította át a célszalagot, 3 másodperccel elmaradva az idén Hamburgban, első maratonján elért egyéni csúcsától. Eredménye a harmadik leggyorsabb idő Londonban, Paula Radcliffe (2:15:25, egykori világcsúcs) és Mary Keitany (2:17:01) által elért eredmények mögött.

maraton, london maraton, london marathon,
A 2022-es London Marathon női dobogósai.

"Nagyon boldog vagyok, hogy nyertem Londonban" - mondta a 23 éves győztes futónő, Yalemzerf Yehualaw. „Nagyon keményen dolgoztam, hogy felkészüljek erre a versenyre, és elképesztő a győzelem."

Joyciline Jepkosgei a második helyen végzett 2:18:07-tel, az etióp Alemu Megertu pedig 2:18:32-vel ért fel a dobogóra, ami számára 19 másodperces javítás a korábbi PB-jéhez képest. A London Marathon női eredményeinek további érdekessége, hogy első alkalommal ért célba hat nő 2:19:30-cal vagy azon belül.

A férfi győztes Amos Kipruto első alkalommal nyert World Marathon Majors versenyen. A 33. kilométerig hét fős csapat tagjaként futott az élen. Köztük volt Kenenisa Bekele, illetve a címvédő Sisay Lemma, valamint a világbajnoki- és olimpiai bronzérmes Bashir Abdi. Az első 15 kilométert 44:20 alatt tették meg, ami 2:05-ön belüli célidőre utalt. 25 kilométerhez 1:13:41-gyel értek, ami éppen 2:04-en kívüli célidőt jósolt. A 33. kilométernél Bekele kezdett lemaradni, ám ekkor még abszolút versenyben volt, csupán kissé hátrébb kerülve tartotta szemmel az előtte futókat. Kicsit később, azonban Kipruto tempót váltott és rövid időn belül jelentős előnyre tett szert. A 40. kilométernél már világossá vált, hogy a győzelem az övé lesz, végül több mint fél perccel nyert, 2:04:39-cel lépte át a célt. Amos Kipruto első győzelme volt a távon, az elmúlt években háromszor ért el dobogós helyezéseket Berlinben és Tokióban. Az etióp Leul Gebresilase lett a második 2:05:12-vel, Bashir Abdi pedig a harmadik helyet szerezte meg 2:05:19-cel.

Férfi dobogósok az idei London Marathonon.

Kenenisa Bekele az ötödik helyen végzett 2:05:53-mal, ami az elmúlt három év leggyorsabb maratoni eredmény lett számára, egyben ő az első 40 éves maratonfutó, aki 2:06-on belüli eredményt ért el.