maraton, Berlin Marathon, Eliud Kipchoge, világcsúcs, utcai futás, országúti futás,

Az országúti futás legfontosabb maratoni pillanatai 2022-ből

A valaha volt legerősebb évet hagytuk a hátunk mögött a maratonfutás szempontjából. Mind a női, mint a férfi célidők brutálisan erősek voltak!

2:16:49 Letesenbet Gidey (ETH), december 4., Valencia

Az idei világranglista ITT tekinthető meg.

Minden idők legjobb éve volt a 2022-es a női maratonisták számára

Bárhogyan is nézzük, 2022 volt a valaha volt legerősebb női maratoni év. Három nő futott 2:16-on belüli időt, tízen futottak jobbat, mint 2:18, és egészen elképesztő, de huszonhét női maratonista futott 2:19 alatti időt. Ha ezt az utolsó számot összefüggéseiben nézzük, akkor látható, hogy 2022 előtt a sporttörténelemben mindössze 20 nő volt képes erre a maratoni időre. Illetve ezek után elmondható, hogy 2:18 alatti futás szükséges ahhoz, hogy egy női maratonista felkerüljön a TOP 20-as világranglistára.

Óriási győzelmeknek is tanúi lehettünk tavaly, tehát nem egyszerű célba érkezéseken keresztül születtek meg a győztes eredmények sokszor, hanem komoly összecsapások zajlottak a dobogós helyekért. Például Bostonban szinte közvetlenül a cél előtt dőlt el a győztes személye, aki az olimpiai bajnok Peres Jepchirchir lett, négy másodperccel előzte meg Ababel Yeshaneh-t. Egy nappal korábban Joan Chelimo mindössze nyolc másodperccel nyerte meg a szöuli maratont. Legnagyobb igyekezete ellenére sem sikerült megvédenie bajnoki címét Joyciline Jepkosgeinek Londonban, megadta magát a táv végén Yalemzerf Yehualawnak, aki 2:17:26-tal nyert. Két héttel később a régi pályaellenfelek, Almaz Ayana és Genzebe Dibaba is megújították a rivalizálást, amikor Amszterdamban debütáltak a maratoni távon. Ayana végül 2:17:20-szal nyert, Dibaba pedig a második helyen végzett igen tekintélyes 2:18:05-ös első maratonnal.

Sharon Lokedi valószínűleg a legnagyobb meglepetést okozta a New York Marathonon, 2:23:23-as debütálással nyert, izgalmas futással győzte le Lonah Chemtai Salpeter és Goytatom Gebreslase párosát. Az etióp Goytatom azonban eredményei alapján begyűjtött pontoknak köszönhetően a 2022-es ranglista élén végzett, ráadásul megnyerte a World Marathon Majors női bajnoki címét is.

További jelentős női maratoni eredmények között meg kell említeni a világcsúcstartó, Brigid Kosgei 2:16:02-es tokiói győzelmét, Ruth Chepngetich 2:14:18-as chicagói diadalát, Tigist Assefa 2:15:37-es berlini futását és Amane Beriso 2:14:58-as valenciai győzelmét. Valenciában Letesenbet Gidey a második helyen végzett 2:16:49-cel, ami a sporttörténelem leggyorsabb debütáló maratonja lett.

maraton, Ruth Chepngetich, Chicago Marathon,
A kenyai Ruth Chepngetich csupán 14 másodperccel futott lassabban a női maratoni világcsúcsnál Chicagoban (Brigid Kosgei, 2:14:04, 2019., Chicago), ezzel a tavalyi év leggyorsabb női maratoni idejét érte el.

4 év után új maratoni világcsúcs és a valaha volt leggyorsabb első maraton éve

Egy újabb figyelemre méltó év volt a 2022-es Eliud Kipchoge számára. A kenyai maratoni legenda azzal kezdte a 2022-es évet, hogy megdöntötte a tokiói pályarekordot – alig hét hónappal az előző évi olimpiai győzelem után –, és 2:02:40-nyel megnyerte a versenyt. Az őszi szezonban ismét visszatért - immár ötödször - a német fővárosba, ahol 2:01:09-cel megdöntötte saját világrekordját. Ráadásul elképesztő fölénnyel nyert, közel 5 perccel később futott be mögötte honfitársa, Mark Korir 2:05:58-cal. E győzelmek után Kipchoge - nem meglepő módon - ötödik alkalommal nyerte meg a World Marathon Majors sorozatot.

Ez a győzelem azonban szoros volt, hiszen honfitársa, Evans Chebet két nagyvárosi győzelmet is aratott. Áprilisban Bostonban nyert 2:06:51-gyel, majd novemberben 2:08:41-gyel New Yorkban is győzött, mindössze 13 másodperccel az etióp Shura Kitata előtt. Amos Kipruto, aki Kipchoge után második lett Tokióban, 2:04:39-cel nyert Londonban. Névrokona, Benson Kipruto teljesített egy kenyai nagyvárosi férfi maratont, és 2:04:24 alatt megszerezte a chicagói bajnoki címet.

THAT DEBUT 🔥 Kenya's Kelvin Kiptum smashes the Maratón Valencia course record as a debutant with an astonishing 2:01:53...

Posted by World Athletics on Sunday, December 4, 2022

A sok nagyvárosi győzelem után, talán meglepő, hogy az oregoni világbajnokságon nem sikerült egyetlen dobogós helyet elérniük a kenyai maratonistáknak. Az etióp Tamirat Tola 2:05:36-os bajnoki rekorddal nyert aranyat, honfitársa, Mosinet Geremew ezüstérmet szerzett (2:06:44), a belga Bashir Abdi pedig négy másodperccel később a bronzot szerezte meg.

A 2022-es férfi maraton talán legnagyobb meglepetése a december eleji valenciai maratonon adódott, amikor a debütáló Kelvin Kiptum 2:01:53-mal diadalmaskodott. Eredménye minden idők leggyorsabb első maratonja lett és egyben minden idők harmadik leggyorsabb maratoni ideje. Kiptum előtt Kenenisa Bekele és persze Eliud Kipchoge állnak a maratoni eredményeket illetően. 2022-ben egyébiránt hat férfi futott 2:05-ön belüli maratoni időt és először fordult elő, hogy 18-an futottak 2:08-as célidőt vagy azon belül.

Runner’s World 2022/05 (digitális verzió)

A legújabb Runner’s World fő témája a téli futások és az alapozás, hogy ebben az időszakban is megtartsd az egészséged, a fittséged és a teljesítményed, és magabiztosan kezdhess el majd készülni a tavaszi versenyekre. Ezen kívül a zene is főszerepet kapott, hiszen az egyik leghűségesebb futópartnered lehet, ha jól használod. Hazai futók pedig el is mondják, melyek a kedvenc zenéik az edzések alatt. A címlapon Szakács Gergő, akit bár dalszövegíró, zeneszerző és énekes minőségben ismerünk legtöbben, szenvedélyes futó is. Természetesen az izgalmas interjúk és történetek sem maradtak el, jó olvasgatást mindegyikhez! További információk: https://www.runnersworld.hu/megjelent/uj-runners-world-szakacs-gergo