atlétika, mezei futás, Jakob Ingebrigtsen, 1500 méter,

Jakob Ingebrigtsen megdöntötte a fedett pályás 1500 méteres világcsúcsot

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség által szervezett fedett pályás versenysorozat franciaországi eseményén, Liévin-ben érte el élete első felnőtt világcsúcsát a norvég atléta, aki tavaly a táv olimpiai bajnoka is lett.

Már utánpótlás korosztályban is számos kontinensbajnoki címet nyert. 20 évesen európai rekorddal olimpiai bajnok lett és most, 21 évesen Jakob Ingebrigtsen felnőtt világcsúcstartónak mondhatja magát.

A norvég középtávfutó tegnap a Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais versenyen nyitotta meg az idei versenyszezonját, eredményével majdnem fél másodpercet faragott a korábbi fedett pályás 1500 méteres világcsúcsból. 3:30.60-nal nyerte meg a World Athletics Indoor Tour Liévin-i találkozóját.

My first world record!!! 😍🎉🙏🏼🔥🇫🇷🚶🏽‍♂️ 3.30,60 in Lievin last night, and a great way to start the racing year of 2022. Thanks to everyone supporting me! ❤️ On to the next record. 🤷🏻‍♂️⚡️ #WiR

Posted by Jakob Ingebrigtsen on Thursday, February 17, 2022

Julien Ranc, majd Erik Sowinski tempóját tartva Jakob 1:24.66 alatt érte el a 600 métert, 1:52.86 alatt pedig a 800 métert jelző vonalat is átlépte. 1000 méteren 2:20.98 futott át, majd az utolsó két körre elkezdte a lábait izzítani. Mire 3:03.04-nél meghallotta a harangot, ami az utolsó kört jelzi, jelentős előnyre tett szert egyetlen megmaradt ellenfelével szemben, a korábbi fedett pályás világcsúcstartó és a 2018-as fedett pályás világbajnok etióp Samuel Tefera előtt. Ingebrigtsen az utolsó kört 27.57 másodperc alatt tette meg, és 3:30.60-nal ért célba, ezzel 0.44 másodperccel ért el jobb eredményt etióp versenytársa 3:31.04-es idejénél, ami a korábbi rekord volt. Samuel Tefera lett a második 3:33.70-nel, a spanyol Ignacio Fontes pedig a harmadik helyezést szerezte meg 3:37.39-cel.

Ugyanezen a versenyen tavaly is első lett a norvég futó, ám akkor „csupán” európai rekordot ért el 3:31.80-as eredményével. Utolsó versenyén, a tavaly decemberi mezei futó EB-n szintén nyert, illetve a norvég csapatverseny során a 3. helyen zártak.

1000 profi tipp futáshoz

Segítségedre van szükséged az edzésterved kialakításához? Legyél teljesen kezdő, vagy vár profi futó, cikkeinkben megtalálhatod a számodra leginkább megfelelő edzésterveket.

1590 Ft

1990 Ft

Az esemény hazai vonatkozású híre, hogy Szögi István 2000 méteren 5:00.73-as idővel új magyar fedett pályás csúcsot futott. Eredményével több mint két másodperccet javított Banai Róbert 1990-ben elért magyar csúcsán (5:02.98).

Szintén két magyar induló volt 60 méteres gátfutásban, ráadásul mindketten ugyanabból az előfutamból rajtolhattak el. Kozák Luca a 2. helyen ért célba 8.11-es idővel, amivel összesítésben a negyedikként kvalifikálta magát a fináléba. Kerekes Gréta egy századot javított ugyan idei legjobbján, de 8.33-as eredménye nem volt elég a továbbjutáshoz.

A döntő egy hihetetlenül szoros versenyt hozott, az első helyezett Leticia Bapté kereken 8 másodpercet futott, mögötte a 2. és az 5. között alig hat századmásodperc volt. Magyar csúcstartó gátfutónk végül 8.12-es idővel, célfotóval az 5. lett.

Nguyen Anasztázia távolugrásban volt ott az észak-franciaországi kisvárosban, ahol a harmadik sorozatban érte el legnagyobb ugrását. 6.37 méterrel a 8. pozíció lett az övé. A győzelem a venezuelai Yulimar Rojasé lett, akivel könnyen lehet, hogy idén hármasugrás mellett távolban is komolyan számolni kell majd.

Forrás: Atlétika.hu