London Maraton,maraton,évforduló

Emlékek a London Maraton elmúlt 40 évéből

Tudtad, hogy az ikonikus verseny a 40. évfordulóját ünnepli? Ebből az alkalomból néhány emlékezetes pillanatot ragadtunk ki.

A London Maratont az olimpiai bajnok, Chris Brasher újságíró és John Disley atléta alapította. Az első verseny 1981. március 29-én volt. Miután Brasher 1979-ben lefutotta a New York Maratont, felmerült benne, hogy lehetne Londonban is egy ilyen „fesztivál”. Az első London Maratonra végül két évvel később került sor, amelyre 20 000 futó pályázott, 7747 nevezést fogadták el és 6255 futó lépte át a célvonalat.

Azóta a London Maraton a világ egyik legnépszerűbb futóversenyévé vált, közel félmillió futó jelentkezett a 2020-as versenyre. Az útvonalon a kezdetek óta nagyon kevés változás történt, a rajt/célhelyszín 1995 óta a The Mall-on, a Buckingham palota előtti sugárúton kerül kialakításra. Ma már Chris Brasher fia, Hugh az esemény szervezője.

1982. május 9.

London Maraton,maraton,jubileum

Hugh Jones rajt/cél győzelmet aratott, egyéni legjobbját 77 másodperccel megjavította, 2:09:24-gyel ért célba. Ez volt az Egyesült Királyságban rögzített leggyorsabb idő, és a világ 9-ik leggyorsabb maratonja. Joyce Smith, a britek akkori legjobb női maratonistája – az előző évhez hasonlóan – megnyerte a versenyt a nők között, ő is egyéni csúcsot futott, 2:29:43-mal finiselt. Ebben az évben a London Maraton már a világ legnagyobb maratonja volt. 15 116-an értek célba, köztük 198-an 2:30:00-on belül, ezzel megelőzte a New York Maratont.

1983. április 17.

maraton,London Maraton,Grete Waitz,világcsúcs

Mike Gratton nyerte meg a versenyt a 2:09:43-mal, Gerry Helme-mel vállvetve haladtak a Tower-ig, végül Helme második lett, 2:10:12-vel. Grete Waitz, a világ egyik legjobb női maratoni futója első London Maratonján világcsúccsal lett első, ám 2:25:29-es rekordja csupán 24 órán keresztül maradt fenn, mert másnap Joan Benoit átvette ezt a címet a Boston Maratonon (2:22:43). Ez volt az első év, amikor kerekesszékesek is rajthoz állhattak, 19 versenyző rajtolt és 17-en értek célba az esős áprilisi napon.

1985. április 21.

maraton,London Maraton

Steve Jones és az előző évi nyertes, Charlie Spedding nagy csatája tette emlékezetessé ezt az évet. Körülbelül 30 km-ig közösen vezették a versenyt, majd Jones a Towernél gyomorprobléma miatt megállni kényszerült egy rövid időre, amikor is Spedding azt hitte sikeresen átvette a vezetést. Ám Jones beérte és meg is előzte, végül 2:08:16-tal megnyerte a versenyt, ami pályacsúcs lett és 1997-ig nem is futott senki ennél gyorsabbat. Az előző évi kísérletet, mi szerint a női mezőnyt 10 perccel előbb indítják, elvetették. A női mezőnyben a norvég Ingrid Kristiansen nyert 2:21:06-os világcsúccsal, amely 13 évig élt.

1991. április 21.

London Maraton,maraton,világbajnokság

1991-ben a London Maratonon belül rendezték meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) maratoni világbajnokságát. A szövetség először rendezett nemzetközi viadalt tömegrendezvényen belül. A viszonylag ismeretlen szovjet Yakov Tolstikov nyerte a versenyt 2:09:17-tel. Rosa Mota, világ- és olimpiai bajnok megnyerte a nők versenyét 2:26:14-gyel.