maraton, Boston Maraton, Chicago Maraton, World Marathon Majors,

Vasárnap és ma délelőtt a World Marathon Majors sorozat két nagy amerikai versenyét rendezték

Chicagoban az etióp Seifu Tura és a kenyai Ruth Chepngetich nyertek, a mai Boston Maratonon pedig a kenyai Benson Kipruto és honfitársa, Diana Kipyogei állhattak fel a dobogó legfelső fokára.

A Chicago Maraton előtt a 24 éves Seifu Tura azt mondta, a várható meleg nem biztos, hogy kedvez számára, ennek ellenére 2:06:12-es célidővel megnyerte a versenyt, amivel pályafutása eddigi legrangosabb helyezését érte el. Mögötte 23 másodperccel lemaradva a 2017-es győztes, a riói olimpia maratoni futamának bronzérmese, az amerikai Galen Rupp ért célba. Harmadik helyen a kenyai Eric Kiptanui lépte át a célvonalat.

A női mezőnyben a kenyai Ruth Chepngetich kihívó nélkül futott a 13. kilométertől, ami nem tette egyszerűvé a versenyt számára, ám a női maratoni örökranglista negyedik helyen álló atlétanője 2:22:31-gyel így is nyerni tudott. Második helyen a 2018-as amerikai bajnok Emma Bates futott be, 2:24:20-szal új egyéni csúcsot ért el, míg honfitársa, Sara Hall lett a harmadik 2:27:19-cel.

A Chicago Maraton két győztes futója.

A 125. Boston Maratonra 910 napot kellett várni, az előző, 2019-es rendezvény óta ennyi nap telt el. A legrégibb utcai futóversenyt jellemzően április harmadik hétfőjén (Patriot's Day) rendezik, tavaly teljesen elmaradt az esemény, idén pedig tavaszról őszre került a koronavírus-járvány miatt. A bostoni maraton az a verseny, ahol először állt rajthoz női futó, aki ugyan hivatalosan nem indulhatott el, ám ő mégis megtette, sőt célba is ért, ő Katherine Switzer.

Az idei Boston Maratonon két kenyai futó győzött. Benson Kipruto 2:09:51-gyel nyerte a versenyt. Ez volt idei második győzelme a 30 éves futónak, májusban a prágai maratont nyerte meg. A nők között Diana Kipyogei lett az első 2:24:45-tel, a kenyai futónőt meglepte a győzelem. A táv 29. kilométere körül lépett el az élbolytól és a pozícióját onnan már végig tartani tudta. Korábbi eredményei között szerepel egy győztes Isztambul Maraton 2020-ból és egy harmadik hely a Ljubljana Maratonon 2019-ből.

A Boston Maratonon 44 fős elit mezőny és 18 ezer amatőr futó állt rajthoz.

maraton, Boston Maraton, World Marathon Majors, eredmények,
Benson Kipruto és Diana Kipyogei, a 2021-es bostoni győztesek.

Közben az amerikai Shalane Flanagan is szépen gyűjti a World Marathon Majors trófeákat. Eddig négy maratont teljesített a hat közül. Berlin és London után vasárnap célba ért Chicagoban, 2:46:39-es idővel teljesítette a versenyt, egy nappal később (!) pedig teljesítette a Boston Maratont, parádés 2:40:34 alatt.

Runner’s World 2021/04 (digitális verzió)

A Runner’s World magazin legújabb számában számos témát körbejárunk, ami egy hobbisportolót foglalkoztathat: mit ad a futás azon túl, hogy egészségesebb, fittebb leszel tőle? Hogyan hangolhatod össze a munkával és családdal? Természetesen ezúttal sem maradnak ki azok a témák sem, amik a teljesítményed javulásában segítenek: szakértőink táplálkozási és edzéstippjei abban lesznek nagy hasznodra, hogyan hozd ki ebben a zsúfolt versenyszezonban magadból a maximumot.

Ha pedig megfordítod a lapot, egy 39 oldalas ‘Futás 40 felett’ mellékletet találsz, amely a szervezet élettani változásaitól kezdve, az edzéseken át, a sérülésekig, regenerációig, fogyókúráig sok hasznos témát boncolgat, ami ebbe a korba lépve hasznos és fontos! További információ: www.runnersworld.hu/megjelent