maraton, atlétikai világbajnokság, oregon, világbajnokság, 10 000 méter,

Atlétikai világbajnokság 2022, Oregon: Tamirat Tola nyerte a férfi maratont

Forrás: Getty Images
Az etióp futó a világbajnokságok történetének legjobb maratoni idejét érte el.

2:05:37 alatt teljesítette a távot Tamirat Tola, aki a riói olimpián 10 000 méteren bronzérmet nyert, az idei tokiói maratonon, ahol Eliud Kipchoge pályacsúccsal lett első, harmadikként állhatott a dobogóra. Egyéni legjobb maratoni ideje 2:03:39, amit 2021-ben ért el Amsterdamban. Ma futott eredménye minden idők legjobb világbajnokságon elért idő a klasszikus távon. Az előző bajnoki csúcsot – 2:06:54 – Berlinben futotta a kenyai Abel Kirui.

A VB ezüstérmese a szintén etióp Mosinet Geremew, aki az előző, 2019-es világbajnokságon szintén ezüstérmes lett. Ideje idén 2:06:45. Az olimpiai bronzérmes, szomáliai születésű, Belga színekben versenyző Basher Abdi pedig 2:06:49-cel ezúttal is harmadik lett.

Az idő borús, mérsékelt volt, ami kiváló maratoni futóidő, a háromkörös, sík pályán előzetesen nem jósoltak bajnoki rekordot. A táv 30. kilométerét követően állt élre Tamirat Tola, onnantól mérföldenként 10 másodperccel gyorsult. Az élboly ezt követően folyamatosan csökkent. A 34. kilométernél már egyedül állt az élen. A 30 és 35 kilométer közti 5 kilométert 14:10 alatt tette meg, de a következő 5 kilométeres szakasz sem lett sokkal lassabb, 14:12 volt. Végül 77 másodperccel a korábbi legjobb világbajnokságon elért maratoni időn belül ért célba. A 30 éves etióp maratonfutó világbajnoki győzelme eddigi pályafutása legnagyobb eredménye.

maraton, atlétikai világbajnokság, oregon, tamirat tola, világbajnok,
Atlétikai Világbajnokság férfi maratoni futás eredményei

1. Tamirat TOLA ETH 2:05:36
2. Mosinet GEREMEW ETH 2:06:44
3. Bashir ABDI BEL 2:06:48

Teljes eredménylista ITT található.

Női 10 000 méteren is olyan eredmény született, amit viselője korábban nem tudott elérni, pedig mindig nagyon küzdött érte. Letesenbet Gidey nevéhez három világrekord kapcsolódik. Ő tartja a 10 000 méter, az 5000 méter és a félmaratoni rekordokat. A 24 éves etióp futónő azonban élete első VB címét nyerte a távon, 30:09.94-gyel.

„Ez volt a legnagyobb célom. Az álmom valóra vált. Ez a győzelem még a világcsúcsnál is fontosabb számomra, nagyon örülök neki” – mondta Gidey a verseny után, aki már 2019-ben is azzal a céllal futott a dohai világbajnokságon, hogy elnyerje a VB címet. „Ezúttal nagyon figyeltem a versenytársakat, és tudtam, hogy az utolsó 300 méteren nagyon gyorsnak kell lennem. Sikerült elöl maradnom és a célig tartottam a tempót. A következő lépés, ami szintén nagy álmom, megnyerni az 5000 méteres VB címet is.” A női 5000 méter döntője jövő szombaton, július 23-án lesz, helyi idő szerint 18:25-kor.

10 000 méter, világbajnokság, világbajnok, Letesenbet Gidey,

Az olimpiai bajnok holland Sifan Hassan, Gidey nagy ellenfele, a negyedik helyen ért célba, nem sokkal, de mégis lecsúszott a dobogóról. Hassan – akit a tavalyi év legjobb női európiai atlétájává választottak - az olimpiát követően hosszú pihenőt tartott, az idei formáját viszont nem tudta az eddigiekhez mérten visszaépíteni.

Atlétikai Világbajnokság női 10 000 méter eredményei

1. Letesenbet Gidey ETH 30:09.94
2. Hellen Obiri KEN 30:10.02 PB
3. Margaret Chelimo Kipkemboi KEN 30:10.07 PB

Letesenbet Gidey decemberben, Valenciában debütál maratoni távon. A valenciai pálya az egyik legjobb azok számára, akik igazán gyors maratont szeretnének futni.

Két hazai atlétánk közül Halász Bence fantasztikus 80,15 méteres új egyéni csúccsal az 5. helyen zárta a kalapácsvetés döntőjét a világbajnokságon. Krizsán Xénia hétpróbázó szereplése is elkezdődött a 100 méteres akadályfutással a mai napon.

A világbajnokság programja és eredményei ITT folyamatosan követhető.