félmaraton,női világcsúcs,női félmaratoni világcsúcs

Ababel Yeshaneh új női félmaratoni világcsúcsot futott a Ras Al Khaimah Félmaratonon

Az eitóp futónő 1:04.31-gyel ért célba a ma reggel, 7-kor rajtoló arab versenyen.

A második helyezett, Brigid Kosgei női maratoni világcsúcstartó 1:04.49-es idejével szintén az előző világcsúcs időn belül futott, ami 1:04.51 volt és 2017-ben Joyciline Jepkosgei érte el Valenciában.

Kosgei a táv első felén Geoffrey Pyego iramfutó mögött futva vezette a mezőnyt. 15:07 alatt tették meg az első 5 km-t, ami 1:03:47-es célidőre is jó lett volna. 10 km-hez Kosgei 30:18-alatt ért, ekkor már csak Ababel Yeshaneh volt szorosan mögötte, 11 másodperccel lemaradva.

Körülbelül 17 km környékén váltott tempót az etióp futónő és sikerült megelőznie Kosgeit, s bár jelentősen nem nőtt tovább a tempója, Kosgei ennek ellenére lemaradt. Yeshaneh a második 10 km-en 30:54-et futott. Végül 1:04:31-gyel lépte át a célvonalat, ami 20 másodperccel jobb az előző világrekordnál.

A 28 éves atlétanő ezzel visszavágott Kosgeinek, aki mögött ért be a tavalyi Chicago Maratonon, ahol kenyai pályatársa világrekordot futott 2:14:04-gyel.

A szintén kenyai Rosemary Wanjiru lett a harmadik helyezett, 1:05:34-gyel az valaha futott leggyorsabb debütáló ezen a távon.

„Nem gondoltam, hogy ilyen eredményt fogok elérni” - mondta Yeshaneh, akinek a korábbi legjobbja félmaratonon 1:05:46 volt, ezzel az idővel 2018 és 2019 között ő tartotta az etióp rekordot a nők között. „Világrekord tulajdonos vagyok!” – ízlelgette a megtisztelő titulust a boldog futónő.