hardrock 100, Kilian Jornet, François D’Haene, Courtney Dauwalter,

A 2022-es Hardrock 100 a rekordok versenye volt: Courtney Dauwalter női, Kilian Jornet férfi pályacsúcsot futott

A Hardrock 100 július 15-én, pénteken reggel hatkor vette kezdetét, a szintidő helyi idő szerint ma reggel 6 órakor ér véget. A hagyományosan 100 mérföldes verseny hossza idén 102,5, amit ezúttal az óramutató járásával megegyező irányban kellett teljesíteni.

Idén egyértelműen a két – ellentétes irányú - pályacsúcstartó, Kilian Jornet és a tavalyi győztes, François D'Haene futásán volt a fókusz.

A Hardrock 100 az Egyesült Államok legnehezebbnek mondott 100 mérföldes terepversenye, központja a coloradói bányaváros: Silverton. Útvonal a San Juan-hegységben vezet, hossza 161 km, amely 10 000 méter szintemelkedést is tartalmaz. A legmagasabb pontja, amire a futók felmennek, a 4285 méter magas Handies Peak. A Hardrock 100-at 1992-ben rendezték meg először, a környéken letelepedett bányászoknak állítanak ezzel emléket, akik megépítették azokat a bányászati ösvényeket, amelyeken a verseny nagy részén futnak. Érdekessége ennek a pályának, hogy évről-évre változik az útvonal iránya, hol az óramutató járásával megegyezően, hol azzal ellentétesen futnak az indulók. A finisherek nem célkapun futnak át, hanem megérintik, megcsókolják a Hardrock-ot, ami egy bányászott kőtömb, rajta festett kos fejjel. A teljesítésre 48 óra áll az indulók rendelkezésére, a mezőny igen kis létszámú, csupán 150 futó állhat rajhoz évente.

Forrás: Hardrock 100

A sportág valaha látott két legnagyobb tehetsége és Dakota Jones vezette jó darabig a futamot. Idővel Dakota ellépett, az 51,9 mérföldnél (kb. 83 km) lévő ellenőrzőpontra 11 perces előnnyel érkezett. 20 mérföldön (kb. 32 km) keresztül vezetett, de idővel visszacsatlakozott rá a Jornet, D’Haene páros. A 73 mérföldnél (kb. 117 km) lévő pontra már ismét kettesben érkeztek, Jones előtt 8 perccel hagyták el az állomást. További 20 mérföldön keresztül együtt maradt még a két pályacsúcstartó, de a 93 mérföldnél (kb. 149 km) lévő Cunningham Gulch ellenőrzőpontnál komolyodni kezdett a verseny, Kilian innen pár pillanattal François előtt távozott. A 96 mérföldnél (kb. 154 km) lévő Arrastra Gulch-nál már Kilian vezette a versenyt, könnyedén ereszkedett a meredek hegyoldalon. 5 perccel járt francia vetélytársa előtt, akinek mozgásán lehetett látni, hogy nem fog tudni felzárkózni. Kilian ötödik győzelmét aratva futott be Silvertonba, a verseny céljába, megszerezve az óramutató járásával megegyező irányú és a pálya összesített rekordját 21:36:34-es idővel. François D'Haene 21:51:21-es idővel követte őt, ami szintén a 2017-ben, Kilian által elért, óramutató járásával megegyező irányú rekord alatti eredmény. Az amerikai Dakota Jones annak ellenére, hogy elveszítette vezető pozícióját a verseny során, nem tört meg, 23:06:19-cel a harmadik helyen futott be.

Kilian következő versenyei az augusztus 13-i Sierre-Zinal, majd rá szűk 2 hétre az UTMB lesznek.

A női mezőny élén közel nem volt ennyi izgalom. Courtney Dauwalter a tavalyi, feladással járó kudarc után, rajt-cél győzelmet aratott (összetettben 6. lett), óriási, óramutató járásával megegyező és összesített női pályacsúccsal. Ideje 26:44:38, az előző pályacsúcsból, ami 28:32:06 volt és 2010-ben született Diana Finkelnek köszönhetően, majd két órát faragott, az összesítetthez képest pedig – ami szintén Finkelé és 2009-ből származik – bő fél órát (27:18:24 volt). Courtney elképesztő teljesítményét mutatja, hogy mögötte több mint 7 órával érkezett meg a második nő.

Courtney Dauwalter (Salomon) wins the 2022 Hardrock Hundred Endurance Run in a clockwise and overall course record of...

Posted by iRunFar.com on Saturday, July 16, 2022

A francia Stephanie Case 33:52:40-nel lett második, az amerikai Hannah Green pedig 34:26:39-cel harmadik. A Courtney Dauwalter - akit a 2021-es év legjobb amerikai ultrafutónőjének választottak – a tavalyi fergeteges UTMB győzelem és pályacsúcs (22:30:54) után, ezzel az eredményével még inkább megerősítette vezető helyét a 100 mérföldes terepultrák világában.

Az eddigi eredmények ITT találhatók. A szintidőből még mindig van szűk két és fél óra, tehát a verseny még zajlik.