anyagcsere,metabolizmus

Tényleg fel lehet pörgetni az anyagcserét?

Forrás: getty images
Aki fogyni szeretne, abban biztos, hogy felmerült már a kérdés, hogy az anyagcserét mivel lehet felpörgetni. De egyáltalán fel lehet?

Először tisztázzuk azt, hogy pontosan mi az az anyagcsere:

Az anyagcsere annak az energiának a mennyisége, amit egy nap alatt elégetsz. A kalóriaégetés viszont, mint tudod, nem csak edzés közben zajlik, hanem végig a nap folyamán: a légzés, alvás és a legapróbb mozdulatok elvégzése közben is energiát használ fel a tested.

A metabolizmusod 3 faktorból épül fel:

  1. BMR - Alap anyagcsere: ez az a mennyiség, amit ahhoz éget el a szervezeted, hogy életben maradj - a tested funkciói, a szerveid működése mind ide tartozik. Ezek a folyamatok az anyagcsere 70 százalékát teszik ki.
  2. NEAT - Nem edzéshez kötött adaptív termogenézis: ide a séta, apróbb mozgások tartoznak, amiket nem a konditeremben végzel. Az összes anyagcsere 20 százalékát adja.
  3. Edzés - Ez az anyagcsere 10 százalékát teszi ki.
anyagcsere,metabolizmus
Forrás: women's health
Az anyagcsere összességében három részből tevődik össze.

Elérheted, hogy hatékonyabban működjön az anyagcseréd?

Bár keményen kell dolgozni érte, de elérheted, hogy hatékonyabban működjön az anyagcseréd. Ebben az esetben a BMR-re kell koncentrálni, amit úgy tudsz felpörgetni, ha olyan ételeket eszel, amiknek emésztéséhez több energiára van szükség.

A fehérje emésztéséhez több energia kell, mint például a szénhidrátok, vagy zsírok feldolgozásához. A fehérje kalóriatartalmának 30 százaléka használódik el az emésztés és felszívódás során, a szénhidrátoknál ez az arány midnössze 10 százalék.

A rost pedig szintén nagyobb energiát kíván, ezért ha többet eszel ebből a két tápanyagból, a BMR-ed felpörög, így az anyagcsere nagyobb része is. Ez persze nem azt jelenti, hogy a szénhidrátokat és zsírokat kerülni kell, hiszen a tested csak úgy tud megfelelően működni, ha ezekből a tápanyagokból bőven van benne.

Ha viszont túl keveset eszel, lassul az anyagcseréd

Ha nem viszel be elegendő tápanyagot, "éhező üzemmódra" kapcsol a szervezeted, emiatt elkezdi lassítani az anyagcserét, hogy minél kevesebb kalóriát égessen. Ezért ebben az esetben sokkal könnyebben felszaladnak rád a plusz kilók.

Az edzés szerepe az anyagcserében

Egyre több kutatás bizonyítja, hogy az intenzív intervallum edzésekkel (HIIT) lehet a leghatékonyabban felpörgetni az anyagcserét, ráadásul a hatásuk akár 24 óráig is kitarthat. Fontos még kiemelni, hogy az izomtömeg növelése is segíthet a BMR fokozásában, hiszen minél több rajtad az izom, annál több kalóriát égetsz.

A lényeg persze itt is, mint minden más esetben az, hogy találd meg az arany középutat és apró változtatásokkal próbáld hatékonyabbá tenni az anyagcserédet!

Olvasnál még a témában?