Borítókép: 6 húspótló élelmiszer, aminek ízéről meg nem mondod, hogy sosem látott húst

6 húspótló élelmiszer, aminek ízéről meg nem mondod, hogy sosem látott húst

Forrás: Ella Olson/unsplash.com
Mikor próbálnád ki, ha nem épp a veganuár idején?

A húson túl is van ám élet, de még milyen sokszínű és ízletes. Itt az idő belevágni az új kihívásokba és olyan dolgokat kipróbálni, amiket idáig még nem tettél meg. A veganuár, azaz a vegán január tökéletes lehetőség lehet az életmódváltásra – aztán ki tudja, a végén talán te is beleszeretsz ebbe az életmódba, ami mellett már sok sztár tette le a voksát.

A tavalyi évben egyre többen kezdtek el foglalkozni az egészségükkel, aminek megtartásában a helyes étkezés is nagyon fontos szerepet játszik. A vegán étrend nem csak egy környezettudatosabb alternatívát nyújt, hanem rengeteg pozitív hatással is van a testre. Bár érthető módon, sokan továbbra sem tudják elképzelni az életüket hús nélkül, pedig rengeteg olyan trükkös vegán recept van, aminek kóstolásánál még egy húsimádó se venné észre a különbséget. (Ezt még személyes tapasztalattal is alá tudom támasztani.) Nem kell horribilis összegeket költeni mindenféle műhúsra, mutatunk pár opciót, hogy mivel tudod kiváltani ezeket.

1. Hüvelyesek

Kezdjük is a leghétköznapibb lehetőségeinkkel. Vásárolhatjuk őket konzerv vagy száraz formában, utóbbinál érdemes minimum egy éjszakára vízbe áztatni és csak utána megfőzni a kívánt adagot, így hamarabb megpuhul. Ha a konzerves fajtát választjuk, fontos, hogy alaposan öblítsük át, hogy megszabaduljunk a nem kívánt anyagoktól, ezt az emésztésünk is meg fogja hálálni! Az egyik legfontosabb eleme a vegán étkezésnek. A borsóféléktől a babokon át a lencsékig sok mindenből válogathatunk, attól függően milyen tápanyagra van szükségünk, de a rostok és a folsav garantált lesz mindegyiknél. Megunni tuti nem fogjuk, hiszen bárhogy elkészíthető: levesbe, krémként, "húspogácsának", salátába és még sorolhatnánk míg a fantáziánk bírja.

2. Gombafélék

Folytassuk a sort egy megosztóbb szereplővel, amit általában vagy imádnak vagy utálnak. Ennek ellenére az ódzkodóknak is érdemes kipróbálni, hiszen egy teljesértékű alternatívája lehet a húsoknak, ami szuper rostforrás, rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal. Ilyen például a B-vitamin, a D-vitamin, a cink, a kálium, a magnézium, a foszfor, a szelén vagy a vas. Mivel fehérjében kevésbé gazdag, így érdemes ebben bővelkedő alapanyagokat választani hozzá. Felhasználása nagyon sokrétű: lehet tölteni vagy töltelékekhez adni, grillezni, krémet vagy krémlevest készíteni, reszelve, apróra vágva mehet akár szószokba, de fasírtot is könnyedén gyárthatunk belőle.

3. Tofu

A tofu vagy szójababsajt szójatej megaltatásával és a visszamaradt anyag összenyomásával készül. Teljes fehérje tele aminosavakkal, egészséges zsírokkal, rostokkal, omega-3 zsírsavval, kalciummal, szelénnel és vassal. Semleges ízének köszönhetően bárhogy fűszerezhetjük és sokféleképpen felhasználhatjuk, akár még desszertekhez is. Elkészítése előtt jó, ha eltávolítjuk a levét, hiszen vízben tárolva vásároljuk, ezt pedig képes magában tartani. Így, ha kimarad a "préselés", ízetlenebb lesz tőle a fogás. Ehhez csomagoljuk néhány papírtörlőbe vagy konyharuhába és helyezünk rá egy nehezéket kb. fél órára, ez majd kinyomja belőle a nem kellő folyadékot. Magában sem ízre, sem állagra nem hasonlít a húséhoz, viszont ha lefagyasztjuk egy csirkéhez hasonló textúrát érhetünk el. Itt a legalább egy éjszakás fagyasztás előtt és után is érdemes bevetni a préselős módszert.

4. Szejtán

Ha valaki egy szójamentes opcióra vágyik, próbálja ki a szejtánt vagy más néven búzahúst. Alapanyaga a búzasikér, amely két növényi fehérjéből áll a gliadinból és a gluteninból. Mivel tiszta búzagluténról beszélünk, így gluténérzékenyek nem fogyaszthatják. A húshoz képest kicsit gumisabb állagú, viszont tényleg ugyanúgy elkészíthető. Kockázva, szeletelve, darálva, rántva, grillezve és jöhet minden, amit idáig megszoktunk. Íze semleges, úgyhogy mindenképpen érdemes erősen fűszerezni vagy pácolni. Akár magunknak is elkészíthetjük otthon, így sokkal olcsóbban hozzájuthatunk, mint a kész változataihoz vagy amúgy a húshoz. Erre több féle módszer létezik, van aki a tönkölylisztből mossa ki a keményítőt, de dolgozhatunk boltban vásárolt búzasikérporral is. Érdemes minél több verziót kipróbálni és kikísérletezni a számunkra legszimpatikusabbat. De mindegy hogy jutunk hozzá, feldolgozástól függően egy alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú élelmiszert fogunk kapni, amiben benne van az egész B-vitamin család, ásványi anyagok közül pedig a réz, a vas, a mangán, a cink, a magnézium, a kalcium, a foszfor és még a szelén is.

5. Jackfruit

Ahogy már a neve is elárulja, egy gyümölcsről beszélünk, ami a világ fán termő gyümölcsei közül a legnagyobb. Ennek ellenére nagyon jó húspótlónak bizonyul. Tökéletes rostforrás, antioxidánst tartalmaz, C-vitamint, karotinoidokat és flavonoidokat. Egy 2019-ben megjelent tanulmány alapján pedig az is bebizonyosodott róla, hogy fogyasztása csökkenteni csontritkulást, a magas vérnyomást és egyéb szívrendellenességek kialakulását. A gombához hasonló a jackfruitot is magas fehérjetartalmú étellel érdemes fogyasztani, hiszen ő nem bővelkedik benne. Itthon kicsit nehezebb egész gyümölcs formájában beszerezni, de persze nem lehetetlen. Ha viszont nem szeretnénk bajlódni a felkutatással, konzerv vagy a pirított tasakos formában is megvásárolhatjuk. Szálas textúrájának köszönhetően szuper a pulled pork helyettesítésére, de ugyanúgy használhatjuk levesbe, szószokba és amihez éppen kedvünk van.

6. Tempeh

Itthon egy kevésbé ismert étel, amit hasonlóan a tofuhoz szójából készítenek. A szójababot főzik és erjesztik, így olyan prebiotikumokat és probiotikumokat tartalmaz, amelyek különösen hasznosak lehetnek az emésztőrendszerünk hiba nélküli működéséhez. Az egész baboknak és az erjesztési folyamatnak köszönhetően magasabb fehérje-, vitamin- és ásványi anyag-tartalom lesz a végeredménye. Így a tofuhoz hasonlóan ugyanúgy tartalmazza a mangánt, a foszfort, a rezet, a kalciumot, a káliumot, a cinket, ráadásul több fehérjét, szénhidrátot és rostot. Őt is sokféleképpen felhasználhatjuk, viszont ha idegen számunkra karakteres, kissé diós íze, akkor elkészítés előtt érdemes negyed óráig gőzölni.

Nézd meg galériánkban kiknek a példáját érdemes követni, ha vegánságról van szó!