Borítókép: Miért van szükség méhnyakszűrésre?

Miért van szükség méhnyakszűrésre?

A nők számára talán nincs is annál kellemetlenebb, mint egy nőgyógyászati vizsgálat. Aligha lehet azt mondani, hogy bárki kedvtelésből venne részt egy méhnyakszűrésen, ugyanakkor tudjuk, hogy ez fontos része az életünknek, hiszen komoly bajt előzhetünk meg a rendszeres szűrés elvégzésével.

De mit takar ez a vizsgálat, és milyen gyakran van rá szükség? Cikkünkben ennek jártunk utána.

Miért szükséges elvégeztetni a vizsgálatot?

Sajnos nem lehet azt mondani, hogy a méhnyakrák egy ritka betegség lenne, a kór világszerte magasan a lista élén áll a nőket érintő rosszindulatú daganatok körében. Ennek ellenére mégsem ismert tény minden nő számára, hogy az időben elcsípett tumor jól gyógyítható, hazánkban a szűrésen való részvételi arány vélhetően ezért nem éri el az 50 százalékot sem.

Pedig a rendszeres szűréssel jó eséllyel elkapható a méhnyakrák még korai stádiumában, sőt, a modern szűrési eljárásoknak hála a rákot megelőző elváltozások is kimutathatóak. Ennek azért van nagy jelentősége, mert egy korai szakaszban felismert rákos elváltozás nem csupán jól gyógyítható, de sok esetben teljes gyógyulás is elérhető.

Azonban minél később kerülünk orvoshoz a problémával, úgy csökkennek az esélyei a túlélésnek. Ezért kiemelten fontos a rendszeres, lehetőleg évenkénti szűrésen való részvétel, ami valóban kellemetlen folyamat, de semmiképp nem fájdalmas.

Hagyományos és korszerű szűrési módszerek

Nagyon sok rendelőben ma is a hagyományos módszereket alkalmazzák a méhnyakrák szűrésére, vagyis vizuális és folyadék alapú citológiai tesztet végeznek el a nőgyógyászok. A citológiai vizsgálat során egy P betű és az utána álló szám adja meg a szűrés eredményét.

Bár nem lehet azt mondani, hogy ez a teszt szükségtelen lenne a mai modern eljárások fényében, ugyanakkor önmagában sajnos nem alkalmas a tumor idejében történő felismerésére. Ezért a korszerű szűréshez mindenképp javasolt HPV-szűrést is elvégeztetni, ami kimutatja a nagy kockázatú genotípusokat is.

A méhnyakrák megelőzése

A megelőzés egyik legjobb módja, ha rendszeresen részt veszünk a szűréseken, hiszen a HPV-szűrés és a hagyományos citológiai vizsgálat kombinációja adhatja a legpontosabb eredményeket.

Ezen felül még két dolgot tehetünk a megelőzés érdekében, az egyik a dohányzás elhagyása, a másik a HPV törzsek elleni oltás beadatása. Bár számos tévhit kering arról, hogy a HPV-vakcina több kárt okoz, mint hasznot, ajánlott nőgyógyász szakértővel megbeszélni a félelmeinket, aki szaktudásával biztosan el tudja oszlatni az interneten keringő számtalan hamis információ miatti félelmünket.

Ha a témában további cikkeket szeretnél olvasni, esetleg kíváncsi vagy arra, hogyan értelmezd a citológiai vizsgálatod eredményét, keresd fel az Intima.hu weboldalát, ahol szakértők válaszolják meg a női egészséggel kapcsolatos kérdéseidet!