Borítókép: Futás utáni higiénia - azt hitted, mindent tudsz már?

Futás utáni higiénia - azt hitted, mindent tudsz már?

Forrás: Getty Images
Edzel, leizzadsz, irány a zuhany és kész. Mit kell ezen túlspilázni? Ha egészen eddig te is így álltál hozzá, tudunk még újat mutatni a témában.

Edzés után mennyivel ideális zuhanyozni?

Merthogy a válasz nem a "rögtön". A mozgás hatására a test felhevül, így először meg kell várnod, hogy visszahűljön. Ennek nagyrésze megtörténik a nyújtás során - ha elég időt hagysz a regeneráló gyakorlatokra. Nagyjából 20 perc alatt már elérheted a kívánt testhőt és jöhet a jól megérdemelt csobbanás, amivel feltöltheted magad.

Hideg vagy meleg?

Persze a választást nagyban befolyásolja az adott évszak is, a hideg fürdőnek ugyanis bármilyen jótékony hatásai vannak, egy téli edzés után ember legyen a talpán, akinek jól esne. Lássuk mégis mi szól egyik vagy épp másik mellett. A hideg víz stimulálja az immunrendszert, aktivizálja a metabolizmust, összeszűkíti a bőrt. Ezzel szemben egy forró fürdő ellazítja az izmokat, csökkenti a testben fellépő feszültséget és megtisztítja a bőrt a toxinoktól. Érdemes kipróbálnod a (hideg vízzel indított) váltózuhanyt is, ami alaposan beindítja a keringést és segíti az izmok regenerálódását.

Tokától bokáig

A cicamosdás ebben az esetben nem lesz elég, mindegy hogy bel-vagy kültéren futottál, mozgás közben számtalan baktérium és szennyeződés került a bőrödre, amitől meg kell szabadulnod. Éppen ezért érdemes minden futás után alaposan lefürödnöd, különös figyelmet fordítva a hajlatokra és az arcbőrre, ahol a legtöbb izzadtság felgyülemlik. A bőrápolásra a férfiaknak ugyanúgy figyelniük kell, mint a nőknek, ma már léteznek olyan márkák mint a Bulldog Skincare, akik kifejezetten az ő igényükre szabott bőrápolási termékekkel teszik egyszerűvé a higiénés rutint. Az aloe vera, camelina olaj és zöld tea tartalmú Original termékcsalád tagjai zömében természetes alapanyagokból állnak és mindennapos használatra alkalmasak. Kevesen tudják, hogy a szakáll legalább olyan ápolást igényel mint a hosszú haj, így az edzések után érdemes szakállsamponnal és kondicionálóval, időnként pedig balzsammal és olajjal kezelni a viszketős, kellemetlen érzés elkerülése érdekében.

Mi legyen a cuccokkal?

Az átizzadt edzőcuccokat érdemes minél hamarabb a mosógépbe dobni és lehetőség szerint hamar el is indítani a mosást, hiszen a baktériumok nagyon gyorsan szaporodnak és idővel sokkal nehezebb megszabadulni a miattuk keletkező rossz szagoktól.