Borítókép: Miért érzed nehezebbnek a futást, ha korábban jól ment?

Miért érzed nehezebbnek a futást, ha korábban jól ment?

Mitől válik nehezebbé a futás, ha korábban nem volt az? Szakértőnk, Fülöp Tibor választ ad a kérdésre!

Kedves Tibor!
Gyerekkorom óta táncolok, mozgok. 5 éve kezdtem el futni, azt vettem mostanában észre, hogy nehezen megy, és nagyon gyakran meg kell állnom, szinte minden kilométer után. Nem fulladok, és nincs szívdobogás érzésem se. Vettem egy órát is, ami pulzusom méri, nyugalmi állapotban 60-65 között van, ha futok, és mikor érzem, hogy meg kell állnom 170-et mért. Mitől nehéz a futás, ami eddig nem volt az? Orvoshoz forduljak?
Üdvözlettel : B. Borbála

SZAKÉRTŐNK, FÜLÖP TIBOR VÁLASZA:

Kedves Borbála!
A magas terhelési pulzust és a "meg kell állnom" érzést külön kell választani, bár lehet összefüggés a kettő között. Tapasztalatom szerint az emberek 80 %-a intenzívebben edz, mint ahogy az hasznos lenne számukra. Akinek sétálnia kéne, az fut. Akinek nyugodt tempóban kellene futnia, az rohan. Az eredmény: előbb-utóbb megállnak a fejlődésben, sőt egyesek már inkább lassulnak - komolyabb esetben a túledzettség jeleit produkálják, mivel a terhelés és a pihenés nincs optimális összhangban. Bizonyos esetekben ez akár egészségkárosodáshoz is vezethet.

Önmagában azonban a magas terhelési pulzus még nem magyarázat semmire. Ez egy állapot, amely megfelelően felépített, türelmes edzésmunkával megváltoztatható. Azonban amikor a korábbiakhoz képest nehezebben megy a sportolás, akkor mindig meg kell vizsgálni a lehetséges okokat. Ennek egyik fontos állomása egy részletes sportorvosi kivizsgálás, amelyben a vérkép elemzéstől kezdve a kardiológiai vizsgálatokig (nyugalmi EKG és szívultrahang, valamint terheléses EKG) minden beletartozik. Ezt a kivizsgálást célszerű már a sporttevékenység megkezdése előtt, utána pedig évente legalább egyszer megismételni. Ha orvosi szempontból minden rendben van, akkor pedig jöhet az edzéssel kapcsolatos területek átvizsgálása: edzésperiodizáció, terjedelmi és intenzitási mutatók elemzése. Ehhez célszerű egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton részt venni, ahol a saját egyéni pulzus célzónák meghatározásán kívül számos egyéb, a teljesítőképességet negatívan befolyásoló tényező felszínre kerülhet.

Kellemes nyarat, gondtalan felkészülést kívánok!

Tibi

Ha neked is van kérdésed Tibihez, vagy szakértőinkhez, kattints ide!