futócipő

Mennyit futhatunk egy cipőben?

Forrás: Getty Images
A legtöbb edzésnaplózó alkalmazás már figyelmeztet, ha túl sok kilométer kerül egy futócipőbe. Az, hogy mi a sok relatív, és több összetevő is meghatározza, a szakemberek azonban egységesen azt az álláspontot képviselik, hogy 1000 km környékén kerüljön a futócipőnk parkoló pályára.

Sok futó intuitív alapon használja a futócipőit, és csak akkor vásárolnak egy újabb modellt, ha már edzés közben nem érzik a korábban megszokott csillapítást, vagy tartást. Vannak futók, akik rendszeresen egy cipőben futnak és versenyeznek, míg vannak, akik a másik oldalt képviselik, és egyszerre többféle cipőt váltogatnak, függően attól, hogy hosszabb, vagy rövidebb, tempósabb vagy lassabb edzésre indulnak, és külön helyet foglal el a cipős szekrényben a kizárólag versenyre használt darab is. A legtöbb futó abban egyet ért, hogy aszfaltra és terepre illik különféle cipőket tartani, de hogy egy-egy cipőben mennyi kilométer kerülhet, többféle vélemény létezik.

„Az, hogy egy cipő mennyi ideig lesz társa a futásainknak nem csak a beletett kilométer, hanem az edzés óra is meghatározza" - mondja Szabó Nándor, aki egy futócipőkre specializálódott sportbolt tulajdonosa, aki azt is hozzáteszi, hogy a futócipőket érdemes csak és kizárólag futásra használni, ugyanis egy óra állás az 10 km futásnak felel meg. Tehát ha például a kedvenc futócipődben elmész egy egész napos városnézésre, ahol közel 10 órán át viseled a lábbelit, az olyan terhelést jelent a cipődnek, mintha 100 km-t futnál benne.

„Az érdeklődők többsége akkor keres fel bennünket új cipő vásárlása kapcsán, ha már teljesen elhasználódott a korábban bevált modell, és sajnos azt is gyakran tapasztalom, hogy kisebb sérülést is eredményezhet a túlhordás“
árulja el az üzletvezető.
„A futócipők tartósságát több tényező is befolyásolja, és még gyártónként is lehetnek nagy különbségek. A vásárlók nyilván árérzékenyek, és főleg a hölgyek körében fontos a külső megjelenés, a forma- és a színvilág is, így sokszor nem a megfelelő modellt választják, ami szintén vezethet akár sérüléshez is, de egyértelműen befolyásolja egy cipő élettartamát is“
teszi hozzá a kereskedő.
„A futók testalkata, a lábfej anatómiája, az edzés mennyisége, és a talaj minősége határozza meg leginkább, hogy mikor, kinek, milyen cipőt ajánlunk. Egy kevésbé csillapított, könnyebb, gyors cipő a legtöbb amatőr futó számára 800-1000 km erejéig általában tartós társnak ígérkezik, míg egy nagyon párnázott, nagyon puha modell általában már 5-600 km után veszíthet a kényelméből, amit erősen befolyásol a futó súlya is. Erre mindig felhívom a figyelmet, és márkától függetlenül általánosságban kijelenthető, hogy a mai futócipők rendszeres edzésterhelés mellett maximum 6-8 hónapig kísérnek minket biztonsággal a futásainkra, így ha valaki nem rögzíti a futott kilométereket, akkor ezt tartsa szem előtt“
zárja gondolatait Szabó Nándor

Tehát az, hogy kinek, milyen cipő válik be hosszú távon, nagyon egyéni. A tapasztalatok többsége azt mutatja, hogy érzelmi alapon vásárolunk, ami az online térben elterjedt webshopoknak köszönhetően még inkább fokozza azt a veszély faktort, hogy nem a megfelelő cipőt választjuk. Ezért inkább célszerű elmenni egy szaküzletbe, és vásárlás előtt felpróbálni a kinézett darabot. Több futóbolt szokott tesztnapokat is szervezni, amikor az általuk forgalmazott márkák tesztkollekcióját ki lehet próbálni, így vásárlás előtt érdemes az ilyen eseményeket is felkeresni, ha van rá lehetőségünk.