
Állandóan ingadozik a súlyod? 7 dolog, ami ezt okozhatja
Ha nem bírsz mérleg nélkül élni, sőt, akár naponta többször is méricskéled magad, akkor biztosan feltűnt már, hogy nagyon rövid idő alatt képes változni a súly, akár 2-3 kilót is.
Michelle May, az Am I Hungry étkezési program alapítója szerint abszolút normális a súlyingadozás rövid időn belül is, hiszen a mindennapok során sejtjeink, szöveteink és szerveink folyamatosan anyagokat cserélnek a környezettel, ez okozza ezeket az ingadozásokat.
Amy Shapiro regisztrált dietetikus szerint a legtöbb nő átlagosan 2-3 kg ingadozásra számíthat egyetlen nap alatt, ám aggodalomra semmi ok a szakember szerint, mert a súlyingadozások gyakran a test vízvisszatartásának köszönhetők.
Akkor nem hízok ennyire gyorsan?
De nem ám - ez a súlyugrás a szervezet "hulladékrendszerében" bekövetkezett változások - vizelet, széklet - valamint a vesékben és a hólyagban lévő folyadékok eltolódásának eredménye - mondja Dr. May.
Soroljuk is azt a 7 okot, ami miatt könnyen lehet, hogy estére jóval többet mutat a mérleg.
Túl sok sósat ettél
A sós ételek miatt a test több vizet tart vissza, hogy fenntartsa a só meghatározott koncentrációját a véráramban. Ez az extra víz hígítja a sót, amíg ki nem ürül, és átmeneti testsúlynövekedést okoz - mondja Dr. May.
Sok magas víztartalmú ételt fogyasztottál
Az olyan egészséges ételek, mint például gyümölcsök és zöldségek, levesek és turmixok fogyasztása szintén átmeneti súlynövekedést okozhat a mérlegen, mondja Dr. May. De amint a tested feldolgozza a vizet, a súlyod normalizálódik, ezért ne stresszelj feleslegesen!

Épp megjött...
Az sem mindegy egy nőnél persze, hol tart a ciklusában. A progeszteron és más hormonok változásai, amelyek a szervezetben a menstruációs ciklus során következnek be, alakíthatnak azon, amit a mérleg mutat. "Alapvetően a hormon ingadozások egész hónapban súlyváltozáshoz vezethetnek" - fejti ki Shapiro. "Az ösztrogén vízvisszatartást okozhat, a progeszteron pedig természetes vizelethajtó, ezért attól függően, hogy hol tartasz a ciklusban, ez tükröződhet a testsúlyban."
Ezért érezheted magad puffadtnak egy héttel a menstruáció előtt, és pár nappal a kezdete után. Az olyan dolgok, mint a székrekedés vagy a hasmenés (amelyek gyakran a menstruációval járhatnak), szintén hozzájárulhatnak a puffadás érzéséhez.
Túl sok volt az edzés
Nem, ez nem mentség arra, hogy otthon maradj: néha az edzési rutin megváltoztatása vagy a keményebb edzés átmeneti súlygyarapodást okozhat szövetkárosodás és gyulladás miatt, a regeneráció alatt ugyanis folyadék halmozódhat fel az izmokban. Ám a látszattal ellentétben ez jó dolog, mert a regenerációs folyamat teszi erősebbé az izmokat. Ahogy a szervezet megszokja az új edzést, a másfajta/fokozott a terhelést, változni fog a dolog, ám arra akkor is figyelj, hogy kerüld a túledzést!
Dehidratált vagy
Ironikus módon Shapiro szerint minél kevesebb vizet iszol, annál többet mutat a mérleg. "A kiszáradás vízvisszatartáshoz vezethet, mivel a szervezet megpróbálja a lehető legtöbb vizet megtartani, ha nincs elég" - magyarázza. Mivel a szervezet fenntartani akarja a homeosztázist, a túl sok víz elvesztése miatt többet fog megtartani, ezáltal súlygyarapodást okoz. De ne aggódj - egyszerűen igyál több vizet!
Túl sok volt az alkohol
Ha már az ivásnál tartunk: az alkohol vízveszteséget okoz, és befolyásolja a homeosztázist. A kiszáradás vízvisszatartást okozhat, ezért a túl sok italtól átmenetileg hízni is lehet.
A szokásosnál több szénhidrátot ettél
A szénhidrátokat glikogénként tárolja a szervezetünk, amíg energiát nyerünk belőlük. A glikogén viszont megköti a vizet, méghozzá a súlya háromszorosát is. Ezért van az, hogy egy szénhidrátcsökkentett életmód esetén a glikogén kiürülése miatt sok víz távozik a testükből.
