Futni megfázással: igen vagy nem?
Körülötted már szinte mindenki beteg, így biztosara veszed, hogy te leszel a következő áldozat. Viszont közben versenyre készülsz, így nem sok kedved van még egyetlen edzés kihagyásához sem.
De vajon ez rendben van, vagy csak rosszat teszel ilyenkor a mozgással?
Futsz, akkor is, ha megfáztál?
,,A megfázás vagy felső légúti fertőzés, amelyet tipikusan egy vírusfertőzés okoz, és olyan tünetekkel jár, mint például orrfolyás, torokfájás és köhögés, az immunrendszer aktiválódásának eredménye" - magyarázza Cordelia Carter, a New York-i Sportgyógyászati Központ igazgatója. ,,Ez az „aktiválás” arra utasítja a sejteket, hogy a fertőzés helyére vándoroljanak, más sejteket és fehérjéket toborozzanak és termeljenek ellenanyagot a fertőzés elleni küzdelemhez. Vagyis a test az energiáit a gyógyulásra összpontosítja."
Még mindig úgy gondolod, hogy a gyógyulás helyett edzened kellene?
Az első és legfontosabb, hogy tudj különbséget tenni betegség és betegség között. Ha ugyanis a helyzet olyan rossz, hogy a tested tényleg csak és kizárólag pihenésre vágyik, akkor valószínűleg többről van szó, mint egy kétnapos rosszullétről.
Meglepő módon sokszor épp a futás az, ami jót tesz: egyrészt a mozgással endorfin szabadul fel a testben, ez pedig gyorsítja a gyógyulást. Emellett a mozgás segíti a szabadabb légzést, csökkenti az orrdugulás mértékét. Ám ha érzed a betegség jeleit, vagy épp egy laza megfázásban vagy benne, akkor figyelj az edzés minőségére: vegyél vissza a tempóból és a távból, és csakis egy laza, átmozgató edzésben gondolkodj.
De a szakember szerint nagyon fontos azt figyelembe venni, hogy nincsenek általános szabályok, mert minden szervezet és minden ember teherbírása más és más - tehát szabályok helyett a test állapotát érdemes az első helyre tenni.

Vannak kivételes esetek
Ha asztmás vagy, akkor biztosan tudod, hogy bár normális körülmények között tudsz futni így is, ám a betegség egy nehezítő körülmény, így a saját biztonságod érdekében ilyenkor érdemes inkább jógázni vagy esetleg futópadon sétálni.
Végül érdemes megjegyezned a nyak-szabályt! A nyakat és az alatti területet érintő tünetek: torokfájás, köhögés, mellkasi nyomás, hörgőfertőzések, hidegrázás, hányás, hasmenés vagy duzzadt mirigyek esetén fontos edzéseket kihagyni. Ha viszont a nyak feletti területen van gond: orrfolyás, orrdugulás, megfázás esetén még belefér egy könnyű edzés.
