krónikus betegség,futás

Futás különböző krónikus betegségekkel: Mit kell tudnod?

Forrás: getty images
A krónikus betegségekkel élőknek kicsit jobban kell figyelniük magukra, amikor elkezdenek futni, ettől függetlenül a mozgás sokat segíthet abban, hogy egészségesebbé váljanak.

Ha nálad is diagnosztizáltak valamilyen krónikus betegséget, attól még nem feltétlenül kell nyugdíjaznod a futócipődet, elég néhány változtatást bevetned, ami segíthet abban, hogy élvezd a mozgást és tegyél az egészségedért!

Asztma

Ha megfelelően kezelik az asztmát, akkkor olyan gyakran futhatsz, amikor csak szeretnél. A megelőző gyógyszereket viszont ehhez rendszeresen kell szedni. Ha a futástól erősödnek a tüneteid, a rohamoldó inhalátort használd 15 perccel futás előtt. Ha megfáztál, vagy úgy érzed, rosszabbodott az állapotod, akkor viszont ne fuss. Ezt jelezheti a gyakori esti köhögés, feszülő mellkas és a teljesítményromlás is.

Tipp: mindig vidd magaddal az inhalátorodat és kerüld az olyan területeket, ahol sok pollen van a levegőben. Napközben ne fuss, inkább kora reggel vagy késő este, amikor alacsonyabb a levegő pollentartalma, allergiaszezonban pedig válaszd olykor a futópadot!

Magas vérnyomás

Ha nagyon magas a vérnyomásod (180/100), akkor egészen addig ne fuss, amíg nem sikerül tartósan lecsökkenteni. A rendszeres mozgás segíthet a vérnyomás optimalizálásában, ha pedig ez megtörtént, akkor nyugodtan futhatsz, amennyit szeretnél. Érdemes figyelned az edzés intenzitásának fokozatos növelésére, a hidratációra és a rendszeres orvosi vizsgálatokra. Részesítsd előnyben az alacsony intenzitású, lassabb futásokat, és emelkedőkre óvatosan fuss fel. Ha fáj a mellkasod, vagy a fejed, vagy úgy érzed, vagy hirtelen emelkedik a pulzusod, mindenképp fordulj orvoshoz.

Tipp: szerezz be otthonra egy vérnyomásmérőt.

Cukorbetegség

A kettes típusú cukorbetegnek semmilyen akadályt nem jelent a futás, viszont az egyesnél (vagy ha inzulint kell szedned), akkor érdemes szakértő segítségét kérni az étrended, edzésterved kialakításához. Kerüld a túledzést és fokozatosan növeld a futásaid intenzítását, fokozottan figyelj a hidratációra. Nagyon fontos, hogy rendszeresen járj el orvosi vizsgálatokra és tartsd be a szakember utasításait. A fáradékonyság, gyakori fertőzések és a lábbetegségek mind arra utalnak, hogy túl sokat edzel.

Tipp: mielőtt elkezdenél követni egy edzéstervet, kérd ki az orvosod tanácsát. Futás után pedig vizsgáld meg a lábadat, hogy nincs-e rajta valamilyen sérülés.

CHD: Szívkoszorúér-megbetegedés

Ha hetente 3-4 alkalommal 30 percet mozogsz, azzal sokat tehetsz az egészségedért, ha szívbetegséggel küzdesz. Ebben az esetben viszont kerüld a túl intenzív mozgásformákat és a nehéz súlyzókkal végzett gyakorlatokat. Ha fájni kezd a mellkasod, karod, állkapcsod és szédülsz, légszomjad van, akkor mindenképp azonnal hagyd abba a mozgást és vedd be a gyógyszeredet. Ha a fájdalom nem szűnik, hívd a mentőket. Figyelj a tested jelzéseire és nem lesz probléma!

Tipp: Kedd nagyon lassan és a futás mellett figyelj oda az egészséges táplálkozásra is!

Epilepszia

Megfelelő kezelés mellett az epilepszia sem jelent problémát a futóknak. Jó ötlet, ha megkérsz valakit, aki tudja mi a teendő, ha rohamod van, hogy menjen veled. Az éhség és fáradtság hatására nagyobb eséllyel alakul ki epilepsziás roham, ebben az esetben érdemes inkább kihagynod a futást. Fontos, hogy odafigyelj a regenerációra is: futás után vegyél magadhoz fehérjében, szénhidrátban, elektrolitokban gazdag ételt és pihenj eleget. Ha túlságosan fáradtnak érzed magadat, akkor nyugodtan iktass be több pihenőt. Ha emelkedik a rohamaid száma, érdemes visszavenned a terhelésből.

Tipp: Ha úgy gondolod, hogy a futás a rohamaid kiváltó oka, akkor figyelj jobban a hidratációra, a testhőmérsékleted változásaira és a megfelelő frissítésre.

Alapvető biztonsági szabályok, ha krónikus betegséggel futnál:

  • Jó ötlet magaddal vinni egy kártyát, amin szerepel az elérhetőséged és a betegséged.
  • A legjobb, ha valakivel együtt futsz, de mindenképp szólj a veled élőknek, ha elmész, és jelezd azt is, mikorra kellene visszaérned.
  • A szükséges gyógyszereidet és a telefonodat vidd magaddal a futáshoz.
  • A versenyeken ne felejtsd el felírni a rajtszámod hátuljára a szükséges adataidat, hogy az orvosok egyszerűbben el tudjanak látni, ha szükség van rá.
  • Figyelj a tested jelzéseire, és ha szükséges, változtass!

Olvasnál még a témában?