futás,ultramaraton

2020-ban az ultramaraton a cél? Tippek, amikkel sikerülhet

Forrás: Getty Images
Eldöntötted, hogy a jövő évi célok között szerepel egy ultramaraton lefutása? Nem kis fába vágtad a fejszédet, és azon, hogy ez emg is valósuljon, már idejében el kell kezdeni dolgozni. A következőkkel sikerülhet a célod!

Minden táv ultramaraton, ami hosszabb a 42.195 km-es maratoni távnál. Már megvolt a maraton, és szeretnél tovább menni? Az ultramaraton olyan, mint bármelyik másik futóverseny: abszolút teljesíthető, ha képes vagy futni. Mindegy, hogy 50K, 100K, vagy még több a cél, a következő tippek biztosan segíteni fognak!

1. Eszedbe se jusson túl sok cuccot magaddal vinni!

Csábító dolog túlságosan sok holmit bepakolni, hogy minden eshetőségre felkészülj, de hidd el, erre semmi szükség nincs. A segélyállomásokon mindig minden van, a személyzet segít, így tényleg csak a legszükségesebbeket vidd magaddal. Pakolj okosan, kisebb teherrel könnyebb a futás is!

2. Jegyezd meg, hol lesznek az állomások!

Fontos tudnod, milyen távokra vannak egymástól a segélyállomások, hogy ki tudd kalkulálni, szükséges -e a hidratációs mellény, a saját palack, vagy azt használod, amik az állomásokon vannak. Sok verseny azt is közzéteszi, milyen italokhoz és ételekhez juthatsz hozzá a töltőpontokon, így eldöntheted, viszel -e saját cuccokat, vagy azokat használod, amiket ezeken a helyeken kaphatsz.

3. Maradj meg a terveidnél

A felkészülési időszakban már érdemes kikísérletezni, hogy számodra milyen táplálkozási és hidratációs terv a legideálisabb. Ez azért fontos, hogy megtapasztald, a te testednél mi működik jól. Viszont ha megvan a terv, ezen már akkor se változtass, amikor a verseny előtt különféle tippeket hallasz másoktól. Minden test más és más, lehet, hogy lesz valakinek olyan ötlete, amit érdemes lenne kipróbálnod, de maradj inkább a bevált módszereknél. Így tuti nem ér meglepetés!

4. Hallgass a testedre!

Sok tényező befolyásolja a verseny napi ütemét: a szintkülönbség, a nyomvonal körülményei, az időjárás és a terep, így a legjobb, ha inkább magadra figyelsz és a terepre, és nem a legfontosabb, amit a GPS mond.

5. Ne hagyd, hogy az adrenalin diktálja a tempót

Mint minden versenyen, itt is nagyon nehéz megállni, hogy amikor indulni kell, ne kezdj el túl gyorsan futni. Mert szuper érzés, amikor dolgozni kezd az adrenalin, viszont biztosan tudod, hogy ez nem tart örökké, így előbb vagy utóbb, de elfáradsz. Oszd be az energiákat!

futás,maraton
Forrás: GettyImages

6. Mászd meg a hegyeket!

Szeretnéd tudni, hogyan képes egy ultramaratnon valaki a hegyeket is megmászni? Úgy, hogy ilyenkor nem kell futni, elég a tempós séta is! Ekkora távokon szinte mindenki sétál egy ideig, a nyertesek is, egy erőteljes túrázás a hegyekben pedig nagyszerű módja az energiamegtakarításnak.

7. Készülj fel az "egyszer fent, egyszer lent" érzésre

A jó dolog az ultrafutásban az, hogy ha rosszul vagy, később megint nagyon jól fogod érezni magad. Ne hidd, hogy véget kell vetned a versenynek, ha kezded rosszul érezni magad: ekkora távokon a jól vagyok és a rémesen vagyok érzések váltakoznak megállás nélkül. Ezeket az érzeteket általában a táplálkozás okozza: jegyezd meg és raktározd el a verseny utánra, de ne hagyd, hogy elvegye a kedved. Pár kilométer után sokkal jobban leszel!

8. Kellenek a pozitív mantrák akkor is, amikor épp jól vagy

Ne csak akkor kezdd mondogatni magad a megtanlt mantrákat, amikor épp mélyponton vagy, hanem akkor is, amikor jól érzed ,magad. A futás fizikailag nagyon kemény dolog, de ha mentálisan is rendben vagy, akkor jutsz el a célig. Amint negatív érzés üti fel a fejét, cseréld le egy pozitívra, és folyamatosan mantrázd magadnak a célodat!

9. Mindig maradj mozgásban!

Nincs mese, nem jó dolog megállni: minél több időre állsz meg vagy ülsz le a töltőállomásokon, annál nehezebben indulsz tovább az úton. Mozogj, mozogj, mozogj!