
Nagyon, de nagyon kellenek a könnyed futások: hallgass a szakértőre!
Egy évtizede vagyok edző, és az egyik legtöbbször nekem feltett kérdés az, hogyan is kezdek bele a futásba. Ez egy elég egyszerű, de annál lényegesebb kérdés, mert ilyenkor az emberek igazából arra kíváncsiak, hogyan vagyok képes úgy futni, hogy amikor befejezem, már akkor újra futni akarok.
A válasz elég egyszerű: kellenek a könnyed futások. Fuss könnyedén! Ez nem lassú futást jelent, egyszerűen csak könnyed, mindennapos, teljesen hétköznapi futást. Nem az a lényeg, hogy mennyit és hogyan futsz: csak az számít, hogy könnyed legyen.
Ha időnként beiktatsz ilyen könnyed, lazább futásokat, gyorsabban megy a felkészülés a keményebb futásokra, de mellette akkor is segít, ha épp a felépülés időszakában vagy. Ezekkel a könnyed futásokkal sokat teszel azért, hogy rendszeressé váljon ez a fajta edzés az életedben, de mellette erősebb és kitartóbb is leszel.
Ezekkel a futásokkal enyhítheted az egész napos stresszt és szorongást, bennük lelsz békét és örömöt. Azért csinálod őket, hogy jobb futó és jobb ember váljon belőled. Ezek a könnyed futások nem jelentik azt, hogy gyenge vagy, sőt, a futók számára kifejezetten nehéz őket végrehajtani. Hiszen mi, futók azt tanultuk, hogy kemény edzések kellenek, és ezek a laza futások nem is igazi futások. Aztán egy idő után nehéz volt belekezdeni a napi edzésbe, túl hamar lett túl sok a futás, és ez nagyon nem volt jó érzés.

Ott vannak még a számok is, amikkel mérni akarjuk a sikereinket. Milyen gyors voltam, milyen messzire jutottam, hogy állok az idővel... Ne érts félre, imádom a számokat, igazi fanatikus vagyok, viszont az egyetlen ok, amiért még mindig úgy futok, hogy szeretem is, az az, hogy a sikerességét a lehető legtöbb módon mérem.
És igen, a könnyed futások adják a legtöbb sikert. Ugye te is élvezed a könnyed futást egy kemény nap után? Vagy inkább nehézséget okoz így futnod? Mikor élvezted utoljára, hogy egy ismeretlen úton végezted ezt a könnyű futást? Látod, ezekre a kérdésekre nem számokkal kell válaszolni, ezért sem szabad mindig csak a számok bűvöletében futni.
Nagyon lényeges, hogy ezek az edzések ne legyenek kőbe vésve: fuss így, ha épp azt érzed, erre van szükséged. Néhányan, általában az új futók ezt be is tartják, hiszen a jobb laza futások jobb kemény edzésekhez, gyorsabb regenerációhoz vezetnek. És persze jól is érzi tőlük magát az ember.
A könnyed futások különösen kellenek akkor is, ha maratonra készülsz, hiszen a táv emelkedésével sokszor bizony csökkenhet a motiváció és a kitartás, pedig a megtett kilométerek 70-80 százalékának könnyeden kellene mennie.
Nekem is meg kellett küzdenem az 5 mérföld lefutásával. Volt, hogy az edzés végén néztem az órámat: nem voltam jó időben, a táv sem volt elég, de mosolyogtam, mert tudtam, mi volt a futásom célja. Az, hogy könnyed, laza legyen.
Mennyiség helyett minőség
Jerry Schumacher coach adott egyszer egy nagyon fontos tanácsot: a legjobb módja annak, hogy mérd a fejlődésedet, az az hogy megy -e a gyorsabb futás a lazább napokon is. Viszont ezek a napok nem mehetnek a többi laza futás rovására.
Hogy csináld? A könnyebb futós napokon ne állíts magad elé minimum távolságot, mert sokszor egy rövidebb futás laza, könnyű tempóban az, ami kell ahhoz, hogy valóban elérd a célodat a futással. És igen, olyan is van, hogy a futás kihagyása tesz a legjobbat.
És még valami: a Strength and Conditioning szaklap 5 hónapos tanulmányából az is kiderült már, hogy a futók teljesítménye sokkal többet javult, ha időnként beiktattak ilyen laza futásokat, mint azoknál, akik csak magas intenzitáson többet edzettek.
Szóval ne félj a könnyed futásoktól!"