
Így válassz igazán jó terepfutó cipőt magadnak!
Ráadásul terepfutó cipőből is olyan sokféle létezik, olyan sokféle funkcióval, hogy valóban nehéz megfelelő információk nélkül eldönteni, hogy melyik lesz számodra jól kihasználható.
Amiben különböznek a terepfutó cipők az aszfaltra szánt futócipőktől:
Tapadás – a cipő talpa anyagában, bordázottságban is eltér aszfaltos rokonától. Terepen a tapadásnak jóval nagyobb jelentősége van, mint aszfalton. Egy megfelelően felépített cipőtalp segítségével biztosabban mozogsz a terep adta kihívások közt, legyen az akár sáros, kavicsos talaj, gyökerek, sziklák közti egyensúlyozás, vagy hóban kapaszkodás.
Lábvédelem - Számos belső és külső tulajdonsága révén segít megvédeni a lábat az ütődésektől, anyaga erősebb, hogy jobban ellenálljon a kopásnak és a szakadásnak.
Merevebb felépítés – Stabilabban tartja a lábat, ami lehetővé teszi a biztonságos haladást akkor is, amikor technikás ösvényen suhansz és a lábfej ide-oda mozdul. Terepen való futás közben a lépéshossz rendszerint rövidebb és nagyon változékony lépésekhez kell alkalmazkodnia a lábnak, a pronáció szabályozása éppen ezért nem szempont terepfutó cipők esetén.

Milyen típusú terepcipőt válassz?
Erre a kérdésre akkor kapsz választ, ha tudod, hogy hol fogod használni leginkább. Könnyebb terepre más kell, mint durva ösvényre és off-trail útvonalakra – ezt logikus belátni. A könnyebb terepútvonalakra készült futócipők, egyenletes futófelületre készültek, tömegükben és felépítésükben nem sokban különböznek az aszfaltos lábbeliktől. Szerényebb védelmi funkciókkal rendelkeznek a sziklákkal, gyökerekkel szemben, mérsékelten merevek, nem annyira bordázott a talpuk, ezért visszafogottabb tapadást biztosítanak.
Ha rendszeresen futsz durvább ösvényeken (és csak ritkán könnyű útvonalon), akkor érdemes inkább olyan terepfutó cipőt választani, amelyiknek masszívabb a felépítése. Ezek a cipők fedik le legjobban a tereptípusok valamennyi válfaját. Jellemzői, hogy erős anyagból készültek, megerősített rátétekkel a lábujjak körül. Rugalmas középtalp párnázással rendelkeznek, ami a fejtőkön, sziklás, kemény terepeken nagyon jól elnyeli a becsapódás erejét, enyhítve a lábakra és az egész testre irányuló hatásokat. Erősen támasztott a felsőrészük, merevebb szerkezetük stabilizálja a lábakat az instabil felületeken. Ezeken kívül egészen változatos a talpmintázatuk is, aminek köszönhetően közel bármilyen szögben tapadást és fékezőerőt biztosítanak, mivel a sár és a puha talaj könnyen átfolyik, kipereg.
Ha többnyire off-trail útvonalakon mozogsz, akkor pedig olyan futócipőt érdemes választani, amik az összes eddigi tulajdonsággal rendelkeznek, néhány további fejlesztéssel kiegészítve, amik például a talp anyagát érintik, hogy még strapabíróbb legyen, illetve ezek között a cipők között gyakrabban fordulnak elő vízálló modellek is.
Létezik a terepfutó cipők közt úgynevezett ATR (all-terrain – mindenféle útvonalra) modell is, ezek kialakításuk szerint terepre és aszfaltra egyaránt alkalmasak (lehetnek), ám a vásárlás előtt mindig érdemes alaposan átgondolni, hogy ténylegesen milyen útvonalon tervezel edzeni.
Ami még jusson eszedbe…
A lábméret ismerete egy dolog, de mi azt javasoljuk, hogy futócipőt - pláne olyat, amilyen még soha nem volt – csak személyes próba után vásárolj, de valójában a próba bármikor fontos, hiszen a láb még felnőtt korban is nőhet, a formája változhat. Az utcai mérethez képest legalább egy számmal vásárolj nagyobbat a terepcipőből is, a nap második felében sokak lába duzzadtabb, így érdemes ilyenkor próbálni és nem kora délelőtt. Ha nagyobb a súlyod inkább párnázottabb lábbelikben gondolkozz.