Borítókép: Hány verseny az ideális?

Hány verseny az ideális?

Túl sokat – vagy épp ellenkezőleg – túl keveset versenyzel? Így döntsd el.


Ha instant tésztán vegetálsz csak azért, hogy havonta minél többször rajthoz állhass, valószínűleg már magadtól is tudod, hogy baj van. Ugyanakkor azokat a futókat, akik hajlamosak a másik végletbe esni (ők azok, akiket évente egy-két versenynél több nem tud megmozgatni), fittebbé, magabiztosabbá változtathatnak, ha több megmérettetésbe is beneveznek. „Ha megtalálod a számodra ideális versenymennyiséget, elkerülheted a kiégést, és nem kopik el versenyrutinod” - mondja Rick Muhr, a Boston Maratonra készülő jótékonysági futócsapat, a Boston Coalition edzője. „Az ideális zónádból kiesve teljesítményed és erőnléted egyaránt romlani fog, és fejben is elveszíted a csatát.” A legtöbb futóhoz hasonlóan valószínűleg számodra sem teljesen egyértelmű, hogy mikor érdemes fokozni a tempót - vagy éppen visszavenni. Hadd segítsünk!
Állj le a rajtvonalról

  1. A mennyiség a teljesítmény rovására megy.
    „Ha 12 hónapos idősíkon képtelen vagy legalább megközelítően egyenletes időeredményeket produkálni, nagy valósínűséggel túl sokat versenyzel” - mondja Muhr. Csökkentsd a versenyek számát, és jelöld ki a fókuszt: a legfontosabb futamra készülve építs 1-2 ráhangoló versenyt az edzéstervedbe.
  2. Már nem villanyoz fel, ha a következő versenynapra gondolsz.
    Csempészd vissza a varázst: szezononként csupán egyetlen fontos versenyt tűzz ki magad elé. „Felkészüléskor dolgozz a részképességeiden: például a tempótartásodon, vagy azon, hogy hegymenetben is erős maradj a (jó taktikai érzékkel megválasztott) felkészülési versenyeken”- javasolja Tony Reed, a National Black Marathoners társalapítója.
  3. A nevezési díjakat zsebed is megsínyli.
    Ha jövedelmed több mint tíz százalékát emészti fel a futás és a versenyzés, vagy ha a hobbidra kiadott összeget kénytelen vagy titokban tartani partnered elől, valószínűleg ideje kicsit visszavenni.

Indulj már!
  1. Pattanásig feszült idegekkel köszöntöd a versenynapot.
    Ne hagyd, hogy magával ragadjon az ismeretlentől való félelem: kisebb felkészülési versenyek beiktatásával gyakorolj be mindent, amit a nagy napon tenni fogsz - beleértve magát a versenyzést is. „Ahhoz, hogy begyakorold a tempókat, az üzemanyagpótlást, felépítsd a versenyedet és hozzászoktasd magad a versenytársak jelenlétéhez, elég egy-két havonta rajthoz állnod kisebb versenyeken” - véli Mike Roberts edző.
  2. Két edzésciklus között csak lazsálsz.
    Bár a megfelelő regenerálódás fontos - minden teljesített versenykilométerre számíts egy napot pihenőt vagy könnyű futást -, a túl hosszúra nyúló kihagyás rombolja az erőnléted és megtöri a ritmusodat. Formád megőrzése érdekében indulj el valamilyen rövidebb, nem túl komoly megmérettetésen két felkészülési időszak között.
  3. Már arra sem emlékszel, hogyan kell feltűzni a rajtszámot.
    Gondolod, hogy ez nem fordulhat elő egy nagyobb kihagyás után? Nos, tévedsz. „Az egyik verseny közben sürgősen meg kellett állnom az egyik mobilvécénél. A saját bőrömön tapasztaltam meg, mivel jár az, amikor valaki hozzátűzi a pólóját a nadrágjához” - mondja Muhr. Ha kiesel a gyakorlatból és/vagy feszült vagy, könnyen áldozatul eshetsz az ostoba hibáknak.