Borítókép: Fuss terepen is - útvonalak, ötletek, tanácsok 1. rész

Fuss terepen is - útvonalak, ötletek, tanácsok 1. rész

Amikor elkezdtem terepen edzeni, nagyon rosszul tájékozódtam az erdei utakon. Nem ismertem a turistajelzések összefüggéseit, nem bogarásztam turistatérképeket, hogy átlássam egy-egy hegység vagy szűkebb erdőség útvonalait. Egyszerűen csak csatlakoztam olyan futókhoz, akik tudtak tájékozódni, de én magam gyakran azt sem tudtam, hogy merre járok. Hogy Te ne így kezdj terepen futni, megosztom azokat az útvonalakat, amelyeken edzeni szoktam.

Ezeket az útvonal ötleteket elsősorban olyan futóknak ajánlom, akiknek nincs tapasztalata terepen és szívesen kipróbálná magát, a megszokott aszfaltos körein kívül is. A kiinduló pont tömegközlekedéssel vagy autóval könnyen megközelíthető. 10 és 20 km közti útvonalakat fogok bemutatni.

Amikor eldöntöttem, hogy átteszem az edzéseim jelentős részét terepre, már egyedül is nekiindultam a végtelen rengetegnek. Az első számú feladat az volt ugyanis, hogy megtanuljak magabiztosan tájékozódni, mozogni az erdőben. Kezdetben otthon mindig átnéztem a térképet – melyet vittem magammal – és kigondoltam előre, hogy merre fogok futni. Nagyjából memorizáltam a jelzéseket, majd pedig uccu neki. A legfőbb edzőhelyem ma a Budai-hegység. Nem mondom, hogy minden útvonalát ismerem, de azért egész komoly köröket tudok fejből. Attól függően választok, hogy milyen hosszú és milyen nehéz útvonalon akarok edzeni. Most még edző nélkül futok, tehát jobbára hangulat, kedv és a rendelkezésemre álló idő alapján döntök.


A mai 10 km-es útvonal, panorámakör néven ismert, még pedig azért, mert a kör legnagyobb részéről szép kilátás nyílik a környező vidékre. A kör a Fenyőgyöngyétől indul. A Fenyőgyöngye egy étterem a Hármashatár-hegy lábánál.
Az útvonal jelzései: kék sáv, zöld kereszt, zöld sáv, sárga sáv, van egy jelzetlen szakasz a reptér fölött, majd ismét kék sáv.
A teljes körben 215 méter szintemelkedés van. Nem tartozik a nehéz útvonalak közé, bár az eleje egy meredek emelkedővel indul, amely azonban 1.1 km után síkká és könnyen futhatóvá válik.
Van néhány rövidebb, alapvetően futható emelkedő, ezeken persze lehet gyalogolni. Ahogy kényelmes és kellemes. Ha futsz, akkor viszont, felfelé pici, sűrű lépésekkel haladj, ezzel kevesebb energiát fogyasztasz, mintha a normál lépéshossznál maradnál.
Nem tartozik a technikás útvonalak közé, de azért van egy-két rész, ahol inkább a lábad elé figyelj, illetve ne lép laposakat, emeld jobban a lábad.
Melegben vigyél magaddal fél liter vizet, kút nem található a körön, viszont vannak kitett, napos szakaszok (úgy 3 km hosszan), ahol kellemetlenül meleg lehet erősen napos időben.
Az alábbi linken látható az útvonal térképe, innen a track is letölthető: Panorámakör
Plusz egy tanács: Egy régi barátomtól kaptam egyszer egy nagyon hasznos tanácsot arra az esetre, ha eltévednék: folyamatosan figyeld a jelzéseket, s ha egy ideje nem látod, állj meg és térj vissza oda, ahol még megvolt, majd nézz szét újra. Biztos, hogy találsz egy plusz ösvényt, akár eldugottan, a fák között, ahol megtalálod a jelzést. A turistajelzések néhány száz méterenként ismétlődnek. Noha vannak erdőségek, ahol kopottak és ritkák a jelzések, de legyen az a fő szabály, hogy nem teszel meg 500 méternél többet, ha nem látod a jelzést.