edzés, mozgás,

Fejleszd az egyensúlyérzékelésedet - mutatjuk, hogyan kezdj bele!

Forrás: Unsplash/carl barcelo
Sokat profitálhatsz abból a futásaid alatt is, ha fejleszted az egyensúlyérzékelésedet, ám nem csak futóknak javasolt kicsit komolyabban ráfeküdni a témára.

Az egyensúly fejlesztése speciális gyakorlatokkal bárkinek nagy hasznára válik, bármelyik életkorban. A sportolókat a kutatások szerint erősebbé teszi: a proprioceptív edzést (más néven neurofacilitációs tréning) folyamatosan alkalmazzák sportolóknál a rehabilitációra, többek között a láb és a boka sérülések megelőzésére.

1000 Edzéstipp futáshoz

1000 Edzéstipp futáshoz

Ha elszántad magad, már meg is tetted a legfontosabb lépést a futóvá váláshoz. Amire ezen kívül szükséged lesz, azt mind megtalálod a Runner’s World első könyvében. 1000 tippünk végigvezet az első lépéstől az első versenyig vezető úton.

 

1990 Ft

2490 Ft

Proprioceptív edzés

A proprioceptorok az izmokban, szalagokban, inakban lévő olyan receptorok, amik hozzájárulnak a mozgatószervek érzékelésében: továbbítják az információt az agyba, innen megy az izmok számára a parancs, ez segít abban, hogy létrejöjjön a mozgáskoordináció. A propriocepció az egyensúly és a testérzékelés ötvözete, aminek az ízületek védelmében és stabilitásában van jelentős szerepe.

Mindenki számára fontos az egyensúly fejlesztése

Az egyensúly fejlesztésének az atléták számára komoly szerepe van: számukra fontos a stabilitás, a súlypont és a gravitáció, a törzsizomzat - ha pedig a core-izmok erősebbek, képesek gyorsabban futni, magasabbra ugrani.

Idősebb korban is kifejezetten fontos az egyensúly fejlesztése a rehabilitáció, a sérülések elkerülések miatt illetve azért, hogy egy esetleges eséskor "jobban" tudjon esni egy idősebb ember.

Egy átlagember számára az egyensúlyfejlesztő edzés segít, hogy a testet jobban megdolgoztasd, több kalóriát égetsz el, mint egyébként, megteremti az izmok egyensúlyát a testben, javítja a neuromuszkuláris koordinációt azáltal, hogy az agy feladatokat ad az izmoknak, és segít a súlyponttal tudatosabban bánni. Hogy mit jelent ez pontosan?

Ha mondjuk edzésen nem a földön végzel bizonyos gyakorlatokat, hanem mondjuk egy instabil eszközön - bosun, akár egy vastagabb szőnyegen - már egészen más lesz a gyakorlatok hatásfoka.

Nagyon megéri fejleszteni az egyensúlyérzékelést - mutatunk is rá 5 pofonegyszerű gyakorlatot!

Fa póz

Kiváló gyakorlat kezdőknek és haladóknak - ha ez utóbbiak közé tartozol, végezheted összehajtogatott matracon vagy bosun is! Erősíti a bokát és alaposan megdolgoztatja a core izmokat.

Egylábas felhúzás

Súlyzókkal vagy anélkül, ez a mozdulat nemcsak erősíti a combizmokat és a farizmokat, hanem kihívást jelent az egyensúly fejlesztésére és aktiválja a hasizmokat is.

Döglött bogár

Remek core erősítő gyakorlat, pláne, ha már nem a földön fekve végzed, hanem a bosun. Plusz a haránt hasizmokat is nagyon megedzi!

Guggolás bosun

Egy klasszikus guggolás is komolyan lehet egyensúlyfejlesztő hatású, ha a bosun végzed, emellett a szokotton kívül egészen más izmokat is megdolgoztatsz vele! Guggolás-variációkat is végezhetsz az eszközön - mutatjuk, hogyan!