futás,erősítés

Futsz, de sosem erősítesz? Rosszul teszed!

Forrás: Getty Images
Az erőedzések rendszeres beiktatása a futóknak is nagyon lényeges, hiszen ettől a mozgástól kifejezetten erősebb leszel, ami a futás közben nagyon jól jön. De van még egy fontos ok, amiért nem szabadna parkolópályára tenni ezt a mozgásformát!

Ahhoz, hogy erősebb, gyorsabb legyél, és felkészítsd a testedet az esetleges sérülésekre, az erőedzés elemi fontosságú. Ám a legújabb kutatások szerint a súlyzós edzések nem csak a testednek tesznek nagyon jót, de mentálisan is nagyon sokat fejlődhetsz tőlük.

A Menopause szaklap friss tanulmányában 1159, 45-69 év közötti nőt vizsgáltak, ők mind a Szingapúri Állami Egyetemi Kórház nőgyógyászatának a betegei voltak. Ezeket a nőket az aktivitásuk mellett arról kérdezték, milyen gyakran éreznek idegességet, szorongást, depressziót.

Ez után gyakorlatokkal vizsgálták a kutatásban részt vevő nők fizikai erejét. A felsőtest erejének felméréséhez mindenkinek kézfogáserősség-tesztet kellett végeznie, az alsótestre pedig különféle gyakorlatokat kellett végrehajtaniuk:

  • egy székről kellett minél gyorsabban, egymás után többször felállni anélkül, hogy a karjukat használták volna
  • a sarkakon kellett állniuk fél percig, miközben a nagylábujjak összeérnek
  • egy lábon állás fél percig.

A teszt végén jött a sebességmérés: a résztvevőknek a saját tempójukban kellett 6 métert sétálniuk, majd ugyanezt a 6 métert kellett megtenniük úgy, hogy csak egy 20 centi széles sávon közlekedhettek.

súlyzó,erősítés
Forrás: GettyImages

A fizikai és a mentális tesztek összevetett eredménye az lett, hogy akinek gyengébb a felsőteste, 68 százalékkal többször fordul elő depresszió, idegesség, mint azoknál, ahol erősnek bizonyult a felsőtest. Az alsótest edzettségénél is hasonló volt az eredmény: 33 százalékkal hajlamosabbak az depresszióra azok, ahol ezek az izmok gyengébbek, szemben az edzettekkel.

Az okokról JoAnn Pinkerton, az Észak-Amerikai Menopauza Társaság ügyvezető igazgatója és a Virginia Egyetem szülészeti és nőgyógyászati professzora számolt be:

Az edzés növeli az agy vérellátását, ami új agysejtek képződéséhez vezet, és ahhoz, hogy jobb lesz a kapcsolat az agysejtek között. Emellett pedig a testedzés serkenti a endorfin termeődését, ami a kedélyállpotra is jó hatással van.

Most feltehetnéd a kérdést, hogy miért olyan fontos erősíteni, ha mindenfajta testmozgásnak megvannak a fent említett hatásai.

Az American Journal of Lifestyle Medicine néhány évvel ezeőtti tanulmányából világosan kiderült, hogy az erősítő edzések kifejezetten pozitív hatással vannak a központi idegrendszerre. Ez azért lényeges, mert a központi idegrendszer felelős a szerotonin, a dopamin és a norepinefrin termelődéséért, amelyek a jobb mentális egészséghez kapcsolódnak.

A cikk elején említett tanulmány most csak azt vizsgálta, hogy az erő hogyan befolyásolja a depresszió, a stressz tüneteit, de az eredmények így is összhangban vannak a korábbi kutatásokkal. Ezekkel összecseng még egy 2018-as meta analízis, ahol férfiakat és nőket is vizsgáltak: itt a kutatók arra jutottak, hogy az erőedzés abszolút csökkentette a depresszió tüneteit, függetlenól attól, hogy milyen intenzíven és mennyi ideig edzettek.

Szóval nincs mese: ha fokoznád a teljesítményedet, és persze kiegyensúlyozottabb szeretnél lenni, tessék megszeretni a súlyzós edzéseket!