Borítókép: Cross training sörrel

Cross training sörrel

Szerintem az is keresztedzés, ha két sízés között megiszunk egy sört a haverokkal a hüttében. Persze nem csak ezért szeretjük Ausztriát.

Évtizedek óta járnak magyarok a szomszédba síelni, mégis megunhatatlan a dolog. A hegyek még mindig gyönyörűek, a hütték kínálata továbbra is kalóriadús, a sör sem lett rosszabb és talán a havat sem tünteti el a klímaváltozás.


Létezik egy síterep Ausztriában, ahol pontosan tudják, hogy március 15. nálunk nemzeti ünnep. Nem mintha ennek bármi köze lenne a közös történelemhez. Leginkább azért vannak ennyire képben, mert ez az időszak főszezonnak számít a sok magyar vendég miatt. Murau kényelmes tempóban öt óra autóval, Kreischberg pedig újabb öt perc Murautól.


Kreischberg


A helyiek büszkék a pályák minőségére. Természetesen itt sem bíznak mindent a havazásra, folyamatosan fejlesztik az eszközparkot. Egyetlen hóágyú nagyjából annyiba kerül, mint egy hármas BMW, ez az információ pedig rögtön meg is magyarázza, miért kerül egy síbérlet annyiba, amennyibe.


Negyven kilométer hosszú a pályarendszer, amiből 17 kilométer kék, 15 piros és 8 fekete. A fekete pályákat jellemzően az alsó szakaszon találod, de ha nem érzed elég rutinosnak magad, ezt a részt egyszerűen kihagyhatod, hiszen ott a sílift.


A völgy 868 méteren fekszik, a pályarendszer legmagasabb pontja, a Rozenkranz nevű csúcs pedig 2118 méter magas. Ez leginkább azért fontos, mert a felvonók legalacsonyabban és legmagasabban fekvő állomásai közötti simán lehet 7-8 fokos eltérés a hőmérsékletben. Ha ehhez hozzáveszed, hogy a síelőket a csúcsra szállító felvonó nyitott és körülbelül 10 percig utazol rajta, gyorsan átértékeled a réteges öltözködésről alkotott véleményed.



Felszerelés


Ahhoz, hogy jól sikerüljön a sítúrád, alapvető a jó felszerelés. Ha kényelmetlen a bakancs, túl hosszú (vagy túl rövid) a léc, esetleg otthon felejtetted a fél pár kesztyűd, az jelentősen csökkenti a buli élvezeti értékét, de ezt valószínűleg magadtól is tudod már. Ha adott a kipróbált, jól bevált sícucc, neked sikerült az élet. Ha nem, olvass tovább.


Ahogyan azt Ausztriában több síterepen is tapasztalhatod, a felvonó alsó állomásánál, a pálya bejáratától alig néhány méterre tudsz felszerelést bérelni, vagy akár vásárolni. Ha Kreischberg a cél és a helyszínen bérelsz, a carving léc-kötés-síbakancs-bot csomag 31 euróba kerül naponta. Természetesen minél több napra kéred a cuccot, annál olcsóbb. Az épület alagsorában lévő fűtött öltözőben hagyhatod a felszerelésed, ahol egy szekrény napi 6 euróba kerül. Ebben két felnőtt lécei, botja, illetve bakancsai kényelmesen elférnek. Ha a családoddal vágsz neki, plusz kedvezményeket kapsz: a 10 év alatti gyerekeknek ingyen adják a lécet, bakancsot, botot és sisakot, amennyiben mindkét szülő náluk bérli felszerelést. Egyébként függetlenül attól, hogy bérelsz-e bármit, minden gyerek ingyen kapja a sisakot 14 éves korig. Ha úgy gondolod, neked már nincs szükséged rá, gondold át még egyszer. Bár nem kötelező a viselése, kevés sisak nélküli sízővel fogsz találkozni. Másrészt Michael Schumacher óta tudjuk, mennyire fontos része ez a felszerelésenek.


Skivergnügen(c)ikarus.cc

Cross training


Ha síelés után (vagy közben) más mozgásformára vágysz, a pályarendszer közepén találod a tubing pályát. A lényeg ugyanaz mint régen: fogsz egy felfújt traktorgumit és lecsúszol. Persze itt rögtön három lejtőn csúszhatsz és az eszköz is profibb, mint amit az MTZ-n találsz. A lejtő leginkább egy sísáncra hasonlít, csak itt lelassulsz a végén. Ha mégsem, ott a védőháló. Bár elsősorban a gyerekek rajonganak érte, sikerült annyit csúszkálnunk, hogy vendéglátóink kockára fagytak, amíg ránk vártak.


Apres ski


Ha elég a sízésből, miért ne innál valamit? Egy jó sörre mindig marad idő, amit a legtöbb helyen magyarul is kérhetsz. Nem, az osztrákok nem tanultak meg magyarul, viszont továbbra is rengeteg magyar pincér, felszolgáló dolgozik náluk. Persze nem csak előnyei vannak annak, hogy magyarul rendelhetsz: egy izmosabb káromkodásra a kelleténél többen kapják fela fejüket. Abban is biztos lehetsz, hogy előbb utóbb a DJ is lejátszik egy magyar klasszikust, te pedig újra élvezheted a nézését meg a járását…


Brauerei Murau


A Murauban található gyár nem csak a söreiről híres: évi 700 000 liter fűtőolajat használtak, amit 2014-re nullára csökentettek és átálltak a biomasszára. Ettől még jó a sörük és érdekes a múzeumuk is. Hamarosan elkészülnek új látogatóközpontjukkal is, ahol elkészítheted a saját söröd.


Infók Ausztriáról: austria.info