időmérés,bruttó idő,nettó idő,versenyidő,GPS óra

Bruttó vagy nettó időt mérsz az óráddal edzés közben?

Forrás: Getty Images
Vajon mi a célravezetőbb a felkészülés során, csak a tempót figyelni vagy kalkulálni olyan helyzetekkel az edzés során, amivel versenyen is szembesülhetsz?

Gyakori téma futókörökben a bruttó/nettó idő mérésének kérdése. Arról van szó, hogy edzés közben leállítod-e az órád például akkor, ha be kell ugranod mosdózni vagy kikötődik a cipőfűződ, netán frissítesz a hosszúfutásod során...

Valójában, ha ezeket a technikai szüneteket belekalkulálod az edzésbe, pontosabb képet kapsz arról, hogy mire számíts a versenyen, hiszen ilyen típusú leállásokra ott is sor kerülhet. Tehát pusztán a tempó pontos belövése nem biztos, hogy elegendő, ha feszes időterved van egy versenyre. Már az edzések során érdemes felkészülni arra, hogy tempóváltással behozd azt az időt, amit az esetleges leállások miatt elveszítesz. Sőt ezt kifejezetten gyakorolni is lehet. Az iramváltással tűzdelt futások például jók lehetnek, de az is hasznos, ha olykor variálod a futásod lépéshosszát.

időmérés,bruttó idő,nettó idő,versenyidő,GPS óra
Forrás: Getty Images

Az edzések során az is érdekes, ha olykor futótárssal együtt futsz, akit nettó időmérésre kérsz, így biztosan látod, hogy mekkora a különbség a nettó és bruttó időd között, hasznos információkat kapsz a ledolgozandó idősávról. Futótárs híján az is megteszi, ha két órával méred a futásod.

A nettó időmérés egyébiránt téves következtetésekre adhat okot, hiszen, ha nincs valamennyi tartalék a futásban, könnyen előfordulhat, hogy a vágyott célidőből csupán pár másodperccel csúszol ki, ami rémesen bosszantó lehet, ha hosszú hónapok kemény munkája előzte meg a versenyt.