futópad, futópad otthonra, edzés otthon, edzés futópadon,

5+1 előny, amiért jó, ha van otthon futópadod

Forrás: Getty Images
Nem csoda, hogy egyre többen döntenek manapság az otthoni futópadvásárlás mellett. Hiába tudjuk, hogy mennyire klassz a szabadban edzeni, számos olyan előnnyel bír ez az edzésforma, ami mellett mégsem mehetünk el.

1. Időt takaríthatsz meg vele. Az élet állandó rohanása mellett gyakran pont a sportolásra fordított időt spóroljuk meg. Ha van egy futópadod otthon, nagyobb az esély arra, hogy akár 20-30 percet kocogsz rajta akkor, amikor már semmi erőd nem lenne arra, hogy nekiindulj az őszi estének, vagy elindulj a közeli fitneszterembe.

2. Idővel megtérül az ára is, hiszen nem kell edzőtermi bérletekre költened. Egy jó gép hosszú éveken keresztül használható.

Runner’s World melléklet 2017 Hogyan lépj szintet a futásban 67 tipp 16 oldalon a bemelegítéstől a teljesítményfokozásig (digitális verzió)

Runner’s World melléklet 2017 Hogyan lépj szintet a futásban 67 tipp 16 oldalon a bemelegítéstől a teljesítményfokozásig (digitális verzió)

 

395 Ft

3. Az egész család számára rendelkezésre áll. Bármilyen életkorú felnőtt számára hasznos lehet, hiszen nem feltétlenül kell futni rajta, lehet csak sétára is használni.

4. Kombinálhatod a futópados futásokat a szabadtéri edzésekkel. Időjárástól, kedvtől, edzéstípustól, lehetőségektől függően használható. Ha veszel egy futópadot lényegében nem igen lehet komoly kifogást találni arra, hogy miért nem futottál már hetek óta?

5. Megnézheted közben kedvenc sorozatod következő részét, de hallgathatsz zenét, podcastot, hangoskönyvet, vagy akár beszélgethetsz is edzés közben, mint ahogyan akkor is tennéd, ha valakivel közösen edzel.

6. Vannak élethelyzetek, amikor az egyedüli megoldást nyújtja arra, hogy rendszeresen fuss. Kisgyermekes, egyedülálló anyák számára, biztonsági okok, vagy akár egy komolyabb megbetegedéstől való félelem miatt is alakulhat úgy, hogy „muszáj” beszerezni egy futópadot.

futópad, futópad otthon, futópados edzés
Forrás: Rodrigo Paiva / Getty Images

Egy komolyabb futópad ára nem kevés, ám hosszú távú beruházás egy ilyen gép.

Lőrincz Olivér, a Plandurance szakmai vezetője segít eligazodni abban, hogy mire ügyelj, ha futópadot választasz:

A vásárlásnál az anyagi oldalon túl, amire mindenképp érdemes figyelni: megkülönböztetünk otthoni és klub felhasználásra gyártott padokat. Elektromos és nem elektromos padokat. Ez utóbbiból a nemrég megjelent ívelt padok újszerű koncepciója jól használható futásra, a normál nem elektromos padok inkább gyaloglásra alkalmasak. A padokat csoportosíthatjuk a szerint is, hogy fix vagy összecsukható. Ez utóbbi helytakarékosság szempontjából lehet izgalmas kisebb hellyel rendelkező felhasználóknál.

A pad rendelkezzen a futásra alkalmas paraméterekkel: legyen legalább 50 cm széles és 140 cm hosszú a futószalag felülete. A sebességállításnál tudjon a futó edzéstempójánál magasabb sebességet is, illetve a felhasználó súlya is kritikus, a vásárlásnál érdemes a súlyunkra 10-20 kg-ot rászámolva választani. A futógépben lévő motornál általában a 3 lóerő, ami elvárható. A komolyabb eszközök manapság már wifivel, telefonnal is kommunikálnak, sőt a Google Maps segítségével virtuális helyszíneken is futhatunk.

A meredekség legtöbbször +15-20 %-ig állítható, illetve vannak gépek, melyeken lejtőfutást is be tudunk állítani. A vezeték nélküli pulzusmérés szinte alapszolgáltatás, mint ahogy a sokrétű edzés programozhatóság is. Amennyiben van rá lehetőség, a futópadot érdemes a bemutatóteremben a vásárlás előtt kipróbálni. A garanciaidőt és a hazai szerviz lehetőségeket is fontos figyelembe venni a választásnál. Mint sok mindenben, az ár a futógépeknél általában megbízható támpont a tudás és a minőség tekintetében egyaránt. Amennyiben a sportoló lelkiismeretesen tréningezik, a futásban fejlődni fog, így érdemes tudásban a futógép kiválasztásánál egy szinttel feljebb lőni, hogy 1-2 év múlva is kielégítse az igényeinket a pad.