maraton, Berlin Maraton, Kenenisa Bekele

A 47. Berlin Maraton históriája, tanulságokkal és egy fantasztikus magyar eredménnyel

A verseny 139 nemzet 24 796 futójával a világ legnagyobb maratonja volt a koronavírus-járvány kezdete óta, amit szigorú higiéniai szabályok mellett tartottak meg ma délelőtt.

A Berlin Maraton férfi győztese a 30 éves etióp Guye Adola, 2:05:45-tel ért célba. Adola maratoni egyéni csúcsa 2:03:46, ami minden idők leggyorsabb első maratonja volt, 2017-ben futotta ugyanitt és ezzel az idővel második lett a világ leggyorsabb maratonján a világcsúcstartó Eliud Kipchoge mögött.

A férfiak élmezőnye féltávig a maratoni világcsúcsidőn belül haladt. A hatfős élboly első 5 km-e 14:22 volt, 10 km-re 28:47, a 15 km-t 43:12-vel érték el. Az élbolyban futó Kenenisa Bekele ekkor kezdte elveszíteni a kontrolt a mezőny elejével, ahol a „gyilkos” tempó itt még nem változott. Féltávhoz a mezőny eleje 1:00:48-cal ért, Bekele 1:01:00-val (ez lett volna az iramfutók féltávos ideje).

Ezt követően a 39 éves, többszörös olimpiai és világbajnok futólegenda még visszatért a mezőny élére (az iramfutók 25 km környékén sorban kiálltak) – 1:27:48-cal érték el a 30 km-es táblát – ám ekkor már lehetett tudni, hogy a 2:01:39-ces világrekordot nem tudják megdönteni és idővel az is látható volt, hogy a győzelem Bekele, Adola és a kenyai Yegon között dől majd el, mígnem 35 km után Bekele a harmadik helyre „csúszott”. Adola és Yegon közül – a képernyőn is jól láthatóan – Adola volt jobb állapotban, 40 km-nél el is húzott a kenyai futótól. Végül Guye Adola hajrát kezdett és 2:05:45-tel csapott a célba, mögötte Bethwel Yegon 2:06:14-gyel ért be, Bekele pedig 2:06:47-tel.

He wanted it! He got it! 🔥💙🔥 May we present you - the winner of the 47th BMW BERLIN-MARATHON: Guye Adola! After...

Posted by BERLIN-MARATHON on Sunday, September 26, 2021

A nagy berlini dobogót egyértelműen másként tervezte Bekele, akinek 2019-es szintén berlini győzelme egészen az örökranglista második fokára repítette az etióp legendát. Azt mondta a versenyt követően, hogy a koronavírus-járvány miatt másként alakult a felkészülése, úgy ítélte meg, hogy nem tudott olyan eredményt produkálni ezen a versenyen, amit elvárt volna, ám ez nem jelenti azt, hogy lezárná karrierjét, mint profi atléta, ami jó hír azoknak, akik kedvelik a közösségi aktivitást szerényebb módon vállaló futót, aki az atlétika valamennyi ágában tett már le maradandót pályafutása során. Pár héttel ezelőtti bejelentése alapján Kenenisa Bekele ott lesz a világ legnagyobb maratonján, november elején, New Yorkban.

A női mezőnyben a távon debütáló etióp futónő, Gotytom Gebreslase nyert, 2:20:09-cel, őt két honfitársnője követte, második helyen Hiwot Gebrekidan 2:21:23-mal, Helen Tola pedig 2:23:05-tel.

Sajnos az idei magyar maratoni bajnokságot nyerő Jenkei Péter kiállt a versenyből a féltáv és 25 km közti szakaszon, Csere Gáspár - idei félmaratoni bajnok - pedig 30-35 km közti szakaszon döntött a feladás mellett.

Runner’s World 2021/04 (digitális verzió)

A Runner’s World magazin legújabb számában számos témát körbejárunk, ami egy hobbisportolót foglalkoztathat: mit ad a futás azon túl, hogy egészségesebb, fittebb leszel tőle? Hogyan hangolhatod össze a munkával és családdal? Természetesen ezúttal sem maradnak ki azok a témák sem, amik a teljesítményed javulásában segítenek: szakértőink táplálkozási és edzéstippjei abban lesznek nagy hasznodra, hogyan hozd ki ebben a zsúfolt versenyszezonban magadból a maximumot.

Ha pedig megfordítod a lapot, egy 39 oldalas ‘Futás 40 felett’ mellékletet találsz, amely a szervezet élettani változásaitól kezdve, az edzéseken át, a sérülésekig, regenerációig, fogyókúráig sok hasznos témát boncolgat, ami ebbe a korba lépve hasznos és fontos! További információ: www.runnersworld.hu/megjelent

595 Ft

Szabó Nóra (MAC), aki egy héttel ezelőtt megnyerte élete első felnőtt egyéni országos bajnoki címét 10000 méteren, 2:31:08-cal új egyéni csúcsot és EB szintet futott, amivel a 2022-es Európa-bajnokságra tudta magát kvalifikálni. Eredményével a 11. nő lett ezen a nagy és rangos európai maratonon!