Borítókép: A legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell a napozásról

A legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell a napozásról

Forrás: Getty Images
Menthetetlenül beütött a nyár, hétvégente tele vannak a strandok és naptej illat járja be a levegőt. Na de mire kell figyelni miközben sütteted a hasad?

Bármennyire is szeretnél pillanatok alatt egyenletes barnaságot, hogy kívülről is készen állj a nyárra, nagyon fontos, hogy ne kapasd el magad és tudatosan készülj a napon töltött órákra.

Mikor érdemes?

A kérdés ellentétére valószínűleg csípőből tudod a választ, azaz 11 és 3 között TILOS napozni, hiszen ilyekor a legerősebb a káros sugárzás. A délelőtt órákban, valamint 5 óra környékén érzésre is kellemesebb lesz a napon, valamint kevésbé veszélyes is.

Mennyit érdemes?

Nyár elején fő a fokozatosság. Kezd 10-30 perccel és folyamatosan emeld a tétet. Az, hogy mennyire kell elővigyázatosnak lenned attól függ, hogy milyen bőrtípushoz tartozol.

Milyen Bőrtípusba tartozol?

Kelta, észak-európai, közép-európai vagy dél-európai típus vagy? Mit jelent ez pontosan? Külső jegyeid alapján megállapítható, hogy milyen gyorsan égsz vagy barnulsz le, amivel alaposan fel tudsz készülni egy tudatos napozásra. Kíváncsi vagy melyik kategóriába tartozol? Töltsd ki a dm tetsztjét itt!

Azok a fránya 3 betűsök

Az UV sugárzás hullámhossztól függően 3 katgóriába sorolható. Az UV-C a legrövidebb, ezt az Ózonréteg teljesen elnyeli, az UV-B fénytől szintén majdnem teljesen védve vagyunk, de kis része mégis eljut a földig, míg az UV-A-tól nem véd semmi. Ha napfényvédelemről beszélünk, először is az UV-B sugárzás elleni intézkedésekre gondolunk, ami közvetlenül károsítja a sejteket. Az ellene való védekezésre bocsájtja ki a bőr a melanint, aminek sötét színe elnyeli az UV-B sugárzást. Az SPF, vagy faktorszám, amit a napvédőkön látunk a sun protection factor rövidítése. Mivel extra védelem nélkül bőrünk 5-30 perc alatt leégne, ezt az időtartalom az SPF számmal megszorozva kapjuk meg, hogy mennyi időre vagyunk védve a termékkel.

Mivel óvd a bőröd?

Ma már a piacon nagyon széles termékpaletta érhető el, napvédőkből, de vajon tudod, hogy mi mire való? Naptej, napolaj, napvédő ajakápoló – mindegyik célja, hogy megóvjon a káros sugárzástól és a leégéstől. Az alapvető különbség a termékek állagában rejlik, illetve abban, hogy a tested melyik területén érdemes alkalmazni. Válassz mást a testedre, arcodra és az érzékeny területekre mint az ajkak. Hidratálóval ellátott naptejet, krémet, gélt használj bátran az arcbőrödre, olajjal viszont inkább csak a végtagok, has, hát részét érintsd.

Honnan tudod, hogy túlzásba vitted?

A nap hatására a bőröd felszíne felhevül, de ez önmagában még nem jelent problémát. Ha vízzel próbálod hűteni magad, de nem tapasztalsz nagy enyhülést, elkezdhetsz gyanakodni, hogy túlságosan megkapott a nap. Ha az ujjaddal megnyomod a bőröd, elemelve pedig fehérről rögtön pirosra vált a bőröd, az azt jelzi, hogy túl sok időt töltöttél a szabadban.

Mit tegyél ha legétél?

Ha megtörtént a baj, próbáld minél hamarabb kezelni. Próbáld ki a hűtőfürdőt (kb 30 perc langyos vízben), kenj napozás utáni hűsítő krémet a bőrödre, súlyosabb esetben pedig nyugtasd a pirult bőrt tejföllel.