terepfutás,terepultra futás,UTH,Ultra Trail Hungary

A hétvégén lezajlott az ország legnagyobb terepfutó eseménye, a Salomon Ultra-Trail Hungary

Forrás: Ultra-Trail Hungary Facebook oldal
A versenyen 4 távon álltak rajthoz a terepfutók. A mezőnyben a hazai indulókon kívül számos külföldi versenyző is megmérettette magát.

Szombat éjfélkor rajtoltak a 112 km-es távon, majd vasárnap hajnali 2-kor a 84 km-es Szentlászló Trail-en, szintén vasárnap délelőtt 9 órakor az 54 km-es Szentendre Trail mezőnye is nekiveselkedett a pályának és végül 10 órakor a 29 km hosszú Visegrád Trail-en indulók vágtak neki az erdőnek, a visegrádi Salamon-toronyból.

A négy távon több mint 1300 futó rajtolt el. A váratlanul érkező nyári hőmérséklet még komolyabb erőpróba elé állította a futókat. A kánikulára azonban extra frissítőkkel készült a versenyt szervező Csanya: „A szokásos frissítés fölött jéggel és citrommal készültünk az utolsó három ponton. 500 kg jég és 60 kg citrom fogyott. Persze sok futót kellett innen-onnan menteni és az egészségügyi szolgálatnak is volt dolga. Mindez nem csoda, mert nagy hőség volt aznap is.”

Sáringer-Kovács Szilvia, a Szentlászló Trail első női befutója.

A szentendrei pünkösdi hétvége immár ötödik alkalommal telt ebben a hangulatban. Az első Ultra-Trail Hungary 2015-ben került megrendezésre, akkor még csupán 2 távon (112 és 54 km) lehetett rajhoz állni. Mára az ország legnépszerűbb trail versenyévé nőtte ki magát, a leghosszabb táv pedig egyben a leghosszabb hazai terepfutó útvonal, már ami verseny keretek között teljesíthető. Ezen a pályán összesen 9 frissítőpont áll a futók rendelkezésére és több mint 200 önkéntes segíti a sikeres lebonyolítást.

Szentendre polgármestere, Verseghi-Nagy Miklós is sikeresen célba ért a 112 km-es távon. Vele a legfrissebb Runner’s World-ben interjút olvashattok, a beszélgetés még a versenyt megelőzően készült.

Allaga Tamás, a Szentendre Trail első helyezettje.

Az Ultra-Trail Hungary idei első férfi befutója, Belus Tamás volt. Tamás tavaly a harmadik helyen finishelt, 2016. óta zsinórban ez a negyedik UTH-ja, előtte 2015-ben a féltávot teljesítette sikeresen. „A Skanzentől nagyon nehezen indultam tovább, az összeomlás szélén volt az egész versenyem. Gyalogoltam az aszfalton lefelé a lejtőn ott, ahol tavaly 4 percesekben jöttem le 107 km után. Elment mellettem egy fiatal srác, a Visegrád Trail 4-ik helyezettje, Pakányi Péter. Meglátott, lelassított, majd azt mondta, nehogy már gyalogoljak, menjünk együtt. Elkezdtem kocogni, közben hangosan bíztatott, hogy na gyerünk már, csináljam, mindjárt bent vagyunk. Valahogy összekapartam magam, picit gyorsítottunk, majd már látta, hogy rendben leszek, aztán szépen elindult azzal a szép Büki Ádámos mozgásával. Onnantól már futottam. Ezt sosem fogom elfelejteni.” – mesélt Tamás a verseny egyik legemlékezetesebb pillanatáról. Azzal kapcsolatban, hogy mi okozta számára a legnagyobb gondot, pedig elmondta, hogy „a Pap rét - Skanzen közötti rész jelentette. Hiába ittam 2,5 liter folyadékot a ponttól, és hiába álltam meg percekre inni és hűteni magam Vörös-kő alatt a forrásnál, mégis elfogyott minden vizem a Nyerges tetejére, és így teljesen kiszáradva és magamról alig tudva érkeztem meg a Skanzenhez. Pedig elvben ez az egész pályán a kedvenc szakaszom.” Tamás 12 óra 54 perc alatt teljesítette a távot.

A 2019-es Ultra-Trail Hungary férfi dobogósai.

A női első helyezett a tavalyi Szentlászló Trail-t nyerő, Janek Noémi lett. Arra a kérdésre, hogy mi volt számára a legemlékezetesebb a versenyen, azt mondta Noémi: „Az éjszakai szakasz nagyon tetszett, illetve az utolsó 2 km minden szenvedésével és szalagátszakításával együtt.” Számára is a szokatlan hőség jelentette a legnagyobb gondot, mert nem lehetett felkészülni rá. Noémi ideje 15 óra 3 perc lett. Szoros volt a női élmezőny helyzete, mert csupán 3 perccel később megérkezett a második helyezett, Csillag Eszter, majd pedig újabb 3 perc múlva a harmadik helyen befutó Kertész Kata.

2019. Ultra-Trail Hungary: lányok a dobogón.

A hírek szerint jövőre várható néhány változás az eseménnyel kapcsolatban. Többek között útvonal-módosulás. Ami viszont már most biztos, az a verseny időpontja: változatlanul a pünkösdi hétvégét kell jegyezni.