fogyni, fogyás,

Látványos a gyors fogyás, de lehet 6 káros következménye is

Forrás: Unsplash/ Total Shape
A karanténnak világszerte, és persze itthon is a hízás volt az egyik következménye - nagyon sokan pedig keményen odateszik magukat, hogy villámgyorsan leadjanak komoly súlyfelesleget. De tényleg erre van szükségünk?

Mi számít gyors fogyásnak? Ezen jó ideig lehetne vitatkozni, a szakemberek testsúlytól és céltól függően általában maximum heti 0.5-1kg fogyást javasolnak annak érdekében, hogy az eredmény tartós maradhasson. Ez azt jelenti, hogy a havi 2-4 kg lenne igazán optimális. Ráadásul azt is tudjuk, hogy eleinte sokkal könnyebben olvadnak le a kilók, egy idő után pedig kifejezetten nehéz tartani ezt a mértékű fogyást.

Mostanában a nagyvilágban és hazánkban is több sztár is adott le nagyon rövid idő alatt jelentős súlyfelesleget különféle módszerekkel. De még mielőtt azt éreznéd, te is erre vágysz, és tegnapra szeretnéd azt a vágyott ruhaméretet, eláruljuk: a szakemberek sem javasolják a hirtelen, jelentős súly elvesztését. Már csak azért sem, mert mint mindenben, ebben is a fokozatosság a legfontosabb, és ha nem csak fogyni akarsz, de egy életen át tartani a súlyodat és egészségesen étkezni, akkor nem csak pár hétig kell odafigyelni bizonyos dolgokra.

A Healthline.com korábban összeállított egy listát arról, milyen káros következményei lehetnek a túl gyors fogyásnak - érdemes megfontolni a szakemberek érveit!

Hiány léphet fel fontos tápanyagokból

Bonnie Taub-Dix dietetikus legnagyobb aggálya az, hogy a legtöbb diéta kihagy bizonyos ételcsoportokat, ezzel viszont lehet, hogy értéket tápanyagoktól fosztod meg a szervezetet. Snyder felveti, hogy a tejmentes étrend eredményezhet kalciumhiányt, míg a szénhidrátot csökkentő étrend rosthiányt okozhat. Ez azért gond, mert még egy alacsony kalória tartalmú étrend esetén is fontos, hogy megkapj olyan tápanyagokat, mint a kalcium, D-vitamin, B12, folát és vas.

Ha például a következők lépnek fel, szinte biztos, hogy a tápanyaghiány a felelős:

  • csökkent energiaszint
  • töredezett haj és köröm
  • hajhullás
  • rendkívüli fáradtság
  • gyenge immunrendszer
  • csontritkulás
  • szélsőségesebb esetekben a túl alacsony tápanyagbevitel számos tünetet eredményezhet, például csökkent energiaszint, általános fáradtság, vérszegénység, székrekedés.

"A cél az, hogy hosszú távon gondolkozzunk, és ne diétára, hanem életmódváltásra voksoljunk. A diéta olyasmi, amit elkezdesz, és csak csinálod... Nincs kezdő és befejező dátum ”- emlékeztet Keri Gans, regisztrált dietetikus, táplálkozási szakember, okleveles jógaoktató és a Keri Gans Nutrition tulajdonosa.

Lelassul az anyagcsere

A gyors fogyás általában a jelentős kalóriadeficitből következik be, például azoknál, akik az eddigi 3000 kalória helyett hirtelen napi 1200-at kezdenek enni - mondja Gans. A baj az, hogy testünk ezt a korlátozott élelmiszerellátás jeleként ismeri fel, és éhezési módba kerül. Kristina Alai, a The Bay Club Company személyi edzője szerint ezzel a következő a gond: "Amikor a tested éhezési üzemmódba kerül, az anyagcseréd lelassul, hogy segítsen az energiát megőrizni."

Korábban megfigyelték a „The Biggest Loser” fogyókúrás verseny résztvevőit, és a szakemberek arra jutottak, hogy minél több kilót veszítettek, annál inkább lelassult az anyagcseréjük.

Gans szerint nem szabad drasztikusan csökkenteni a bevitt kalóriamennyiséget, maximum 500 kalóriával egyél kevesebbet naponta, és persze a sport is fontos része a célok elérésének. "Lehet, hogy ez a megközelítés nem kínálja ugyanazt a gyors eredményt, de hosszú távon valóban átalakítja a testet."

fogyni, fogyás,
Forrás: Unsplash/Jasmin Schreiber

Simán lehet, hogy izmot vesztesz zsír helyett

Az izomzat komolyan csökkenhet, ha drasztikusan csökkented a kalóriabevitelt, ezt pedig senki sem szeretné, hiszen mindenki a felesleges zsírtól akar megszabadulni. Ha jelentősen megvonod magadtól a kalóriákat, a test az izmot kezdi bontani energianyerés céljából, az izomtömeg csökkenése viszont lelassíthatja az anyagcserét, az izmok ugyanis sokkal aktívabbak, mint a zsír. Tehát ha izmot vesztesz, lassul az anyagcsere - erre meg kinek lenne szüksége?

Persze van pár trükk, amikkel ezt kijátszhatod:

  • Fogyassz több fehérjét minden étkezéskor
  • Súlyzózz!
  • Egyél eleget
  • Jöhet a HIIT edzés is!

Könnyen lehetsz dehidratált!

A víztömegnek köszönhetően általában az első két hétben valamivel gyorsabb a fogyás - különösen az alacsony szénhidrát tartalmú vagy szénhidrátmentes étrend esetén lehet nagyobb víztömeget veszteni - mondja Taub-Dix. Szerinte ez az egyik oka annak, hogy a ketogén étrendet gyakran dicsérik a gyors fogyás miatt.

A baj az, hogy a gyors vízveszteség kiszáradáshoz és számos kellemetlen mellékhatáshoz vezethet, ilyenek például a székrekedés, fejfájás, izomgörcsök és alacsony energiafelhasználás. Így amennyire csak lehet, figyelj oda a nagyobb mennyiségű folyadékbevitelre, lehetőleg tiszta víz és gyógyteák formájában!

Komolyan megváltozhat a viszonyod az étkezéssel

Amikor hirtelen váltasz alacsony kalóriás étrendre, a jóllakottságért felelős hormon, a leptin kissé megzavarodik. Ha a leptin szint normális, elegendő zsírhoz jutott a test, akkor azt jelzi az agyadnak, hogy tele vagy. De a Trusted Source kutatás azt találta, hogy nagyon alacsony kalória tartalmú étrend esetén a kiegyensúlyozatlan leptinszint az étel megszállottságát eredményezheti - vagyis állandóan képes vagy éhes lenni. Így pedig rémesen nehéz súlyfeleslegtől megszabadulni. Ez is azt mutatja, hogy a kemény korlátozásnak negatív hatása van a testre és az elmére - az étrend megváltoztatásának soha nem csak a fogyásról kell szólnia, hanem a test tiszteletéről is. Ebben pedig a kínzás nem kellene, hogy szerepeljen.

Fuss és Főzz

Fuss és Főzz

A sportolók életében rendkívül fontos a megfelelő táplálkozás, hogy edzés terved valóban teljesülni tudjon. A Fuss & Főzz a Runner’s World Magazin hasábjain megjelent legjobb recepteket tartalmazza!

 

3995 Ft

4995 Ft

A mentális egészséged is sérülhet

"Ha nagyon gyorsan lefogysz, annak pszichológiai következményei lehetnek" - mondja Taub-Dix. "Ha valakinek nincs ideje beilleszkedni új testalkatába és súlyába, az olyan dolgokhoz vezethet, mint a test diszmorfia, anorexia vagy bulimia."

Taub-Dix arra is rámutat, hogy sokan ezért szeretnének lefogyni, hogy boldogabbak legyenek vagy mondjuk rájuk találjon a szerelem - ám ha ezek a dolgok nem valósultak meg a fogyással, az ronthat a mentális egészségi állapoton és a testképünkön is.

Gans szerint mentálisan is nagyon fel kellene készülni a fogyásra, nem csak hirtelen beleugrani a legújabb divathullámba. Ez rengeteget számítana a lelkünk számára is, és a fogyás is könnyebb lenne.