Ha ugyanis úgy állsz neki az edzésnek, hogy a verseny során jelentkező kellemetlenségekkel nem foglalkozol, komolyabb sérülésekkel is megküzdhetsz. A következő 5 regenerációs aranyszabályt mindenképp tartsd be.
1. Zuhanyozz le!
A nyújtás után egyből dobd le a vizes gönceidet és nyomás a zuhanyzó! Hideg-meleg váltózuhannyal sokat tehetsz a regenerációért. A hideg víz szűkíti az ereket, a meleg pedig tágítja, így sokkal több oxigéndús vér áramlik a lábizmiadhoz. A legjobb, ha egy-egy percig tusolsz hideg és meleg vízzel.
2. Fehérje, alvás és mozgás
A zuhany után fogyassz valamilyen fehérjében gazdag ételt és a szénhidrátokat is pótold. (A csirkemell, halak tökéletesek valamilyen teljes kiőrlésű gabonával és salátával). Ezután ne bulizz, hanem este aludd ki magadat, hiszen alvás közben rengeteget regenerálódik a szervezet. Másnap sétálj egyet, vagy menj el kocogni, így felpörög a vérkeringésed és elmúlhat az izomlázad is.
3. Fektess be a regenerációba!
A következő lépés, hogy felkeress egy masszőrt, vagy fizikoterapeutát, hiszen ők tudnak segíteni abban, hogy méginkább ellazítsák az izmaidat. Arról nem is beszélve, mennyire kellemes érzés és mentálisan is feltöltődhetsz.
4. Végezz keresztedzést, mielőtt újra nekilátnál a futásnak!
Az úszás vagy vízben futás (aqua jogging) például szuper, hiszen nem terhelik meg az ízületeket. A nyirokrendszernek is jót tesz a csobbanás, mert így gyorsabban meg tud szabadulni a tested a méreganyagoktól.
5. Erősíts!
Az erősítés és a mobilitás fejlesztése szintén szuperül jön egy verseny után. Ezekkel a gyakorlatokkal ugyanis kiküszöbölheted az esetleges gyengeségeidet és sérülésmentesen állhatsz neki a futásnak.
Ha ezeket a lépéseket megteszed, hamarabb kezdheted újra a futást, mint gondoltad volna!
Szeretnél többet megtudni arról, mire érdemes figyelni a verseny után?
Akkor május 30-án 15:00-tól figyeld a Facebook-oldalunkat, ahol az ENSPORT szakértőitől kérdezhetsz!
A téma: Mi történik a főverseny után? (Regeneráció, motiváció, újratervezés)
A szakértők pedig Imre Alexandra (vezetőedző) és Erdélyi Nándor (szakmai vezető) lesznek. Gyűjtsd össze a kérdéseidet!
Olvasnál még a témában?
Az év első Runner’s World magazinján Lukoviczki Réka, azaz Robotgirl szerepel, aki a címlapfotózáson megosztott velünk még néhány fontos dolgot, amelyek meghatározzák a mindennapjait.
A legújabb Runner’s World-ben interjút olvashattok Lukoviczki Rékával, aki 4 éve egy közlekedési balesetben szenvedett olyan sérülést, amely miatt amputálni kellett a bal lábát. Kicsit hasonló a története az amerikai Dave Mackeynek is...
Misty Diaz példamutató eltökéltsége futók ezreit inspirálja.
Nem csak sportitalokkal viheted be a szükséges mennyiséget.
Nincs alvászavarod, de úgy érzed, elég sokszor csak felületesen alszol, reggel is hullafáradt vagy, és ez kihat az egész napodra? Fogadd meg a következő tanácsokat!
Az egyenetlen járás könnyedén vezethet sérüléshez.
A korábbi bringás Charity Chaserként gyűjtött pénzt jótékony célra.
A svájci tehetség Itenben talált új otthonra.
Ne siettesd a visszatérést, mert további problémákat okozhatsz magadnak.
Biztos neked is ismerős, amikor a reggeli edzés után egész nap a táskában áll az edzőcuccod, meg a nedves törülköző, és este pakolsz ki…
Lassan az alapozó időszak végéhez közeledünk, ideje kitűzni az idei célokat, kiválasztani a versenyeket és elkezdeni a felkészülést.
Wagner-Gyürkés Viktória és Vindics Balázs is nagyot ment a hétvégén.
Senki sem mondta, hogy egyszerű dolog olyasvalakivel összejönni, akinek élete szerelme a futás! Van pár dolog, amit nem árt, ha megtudsz rólunk, akik heti nem kevés órát töltenek sportolással, és igazi szerelemben élnek a futással.
Jól olvastad: minden egyes nap.
Ha azt gondolod, hogy elég sokkal több csirkemellett, sonkát, túrót és különféle fehérjeporokat fogyasztanod ahhoz, hogy izmosodni kezdj, akkor nagyon tévedsz!
Formájuk miatt szinte minden elfér bennük, amire egy edzéshez szükségünk lehet. Remek tulajdonságai közé tartoznak még, hogy könnyű anyagból készülnek, és felesleges rekeszektől mentesek.
Kihagyhatod az év első Runner’s Wolrdjét, de nem érdemes, mert telis-tele van inspiráló emberekkel és hasznos tanácsokkal!
Ismerkedj meg a kihívással, mielőtt belevágsz.
Így óvhatod meg a lábadat a 100+-os távokon.