Borítókép: A futás szabályai: Visszatérés sérülés (vagy gyermekáldás) után

A futás szabályai: Visszatérés sérülés (vagy gyermekáldás) után

Türelem, óvatosság és ésszerűség – ezekre lesz szükséged, ha nagyobb kihagyás után visszatérsz a futáshoz.


Regenerálódj megfelelően


A keresztedzés fitten tartja a szívet és a tüdőt, miközben a szervezeted pihen. Kezdd a visszatérést olyan mozgásformákkal, melyek különböznek a futástól (pl. biciklizz), majd folytasd a visszatérést olyanokkal, amelyek hasonílatanak a futáshoz (pl. aqua jogging).

Vess véget a bajnak


Mindenképp járj utána, mi a pontos sérülésed és mi okozta. Fordulj orvoshoz, ne az interneten keresgélj. Ha ismered a sérülésed természetét, nagyobb eséllyel előzöd meg a jövőben.

Próbálj ki egy tesztfutást


Ha már nem fáj, ami fájt, és zöld utat adott az orvosod is, próbáld ki, hogy 10 percen keresztül futsz. Ha fáj, hagyd abba, és várj újabb öt napot!

Lépj kisebbet


A rövidebb lépések csökkentik a becsapódás mértékét, ami megóvhat a sérülésektől. Újrakezdésnél figyelj arra, hogy 170-180-at lépj percenként, így csökkentheted a visszaesés kockázatát.

Kismamák, csak lazán!


A hormon, ami lazít a szalagokon, hogy megkönnyítse a szülést, még akkor is jelen van a szervezetben, amikor már megszületett a baba. Ez fokozott sérülésveszélyt jelent azon kismamák számára, akik túl hamar és túl intenzíven vágnak bele a futásba. Szülés után legalább 6-7 hetet érdemes várni. És fontos fejben tartani, hogy a szoptatás miatt napi 300-500 kalóriával többet kell bevinni.

Nyomás alatt


Ha olyan élethelyzetben vagy, hogy már azt is stressznek érzed, hogy futnod kell, érdemes új nézőpontba helyezni azt. Hagyd az órát, a pulzusmérőt, és minden elvárást, és tekints úgy a futásra, mint egy olyan stresszűző tevékenységre, amelynek semmiféle tétje nincs. A lényeg, hogy ne hagyd abba. Így amikor újra készen leszel rá, könnyebben veted bele magad az intenzív edzésbe.