A 9 fős magyar válogatottból, Rudolf Tamás közel 22 órán keresztül VB első helyen futott. Izzottak a közösségi oldalak vonatkozó csoportjai. Közben a VB szervezők időmérő rendszere totálisan megadta magát. Alig jöttek a friss hírek arról, hogyan haladnak a futóink. Az utolsó két órában aztán drámai fordulatot vett a verseny, legalábbis a hazai szurkolók számára. Nem tudtuk, mi történik, csak azt láttuk, hogy Tamás egyre távolodik a VB első helyezéstől. Végül a 8-ik helyen zárta a versenyt. Arról mesélt nekünk, hogy mi történt ezen a versenyen, hogyan készült fel rá és milyen érzések vannak benne azóta.
- Hogyan készültél erre a futásra?
- 5 hónapot készültem kifejezetten a VB-re. Nehéz felkészülés volt, mert az edzések nagyon nagy része aszfalton (síkon) történt, amit rendkívül unalmasnak találok (terephez képest, persze). Sokszor kedv nélkül mentem ki megcsinálni az aznapi edzést. Heti 10-12 órát edzettem, ami nagyjából 130-150 kilométer futásnak felelt meg. A formába hozás jól sikerült szerintem.
- Milyen tervekkel indultál?
- A VB-n a nemzetközi „A” szint (240 km) volt a nagyon minimum amit mindenképpen meg szerettem volna futni. Eddig csak egyszer futottam 24 órás versenyt, annál szerettem volna több kilométert gyűjteni, de konkrét pontosan meghatározott célom nem volt (soha nem is szokott lenni ilyen hosszú versenyen).
- Számítottál rá, hogy sokáig VB első helyen futsz majd?
- Nem, az első hely meglepetés volt számomra is.
- Elmesélnéd, hogy végül mi történt az utolsó órákban veled?
- A 10. órától kezdve kezdtek el fájni elöl a combjaim. Folyamatosan, egyre rosszabb lett a helyzet, de a 20. órától kezdve lett igazán kritikus. Gyorsan lassultam előbb 5:40-es, majd 6:30-as és 7:30-as tempóra. 22 óránál picit átmasszírozták a lábam fájdalomcsillapítós kenőccsel, de még rosszabb lett a helyzet. Innentől már nem tudtam kocogni sem, csak sétálni.
- Hogyan érintett az, hogy csődöt mondott az időmérés, honnan kaptál információt a verseny állásáról?
- Az időméréssel nem foglalkoztam. Az órámon tudtam követni a tempóm és a pulzusom. Úgy gondolom, egy ilyen hosszú versenyen saját magával küzd az ember és csak az utolsó 1-2 órában érdemes figyelni a többi futóra. Sajnos én akkor már nem voltam versenyben.
- Hogy vagy most a verseny után?
- Egy héttel a verseny után még nem nagyon tudtam futni. Továbbra is fájnak a combjaim és kissé a jobb sarkam is. Azt gondoltam, hogy gyorsabban regenerálódok majd.
Tamás konklúziói az eseményt követően:
A hivatalos eredményem 255,38 km lett, így 100 méterrel megjavítottam az egyéni csúcsomat. :-) Ennél többet szerettem volna futni, ha már ennyi munkát beletettem, de az ultra távú versenyek már csak ilyenek. Holtpontok jönnek és mennek. Minél kevesebb van belőle és minél rövidebbek, annál jobb lesz a végeredmény. Ezek egy részére lehet készülni, minimalizálni az előfordulásukat, míg másokra nem. Ez most így sikerült.
A verseny lefújását követő 2-3 órában csalódott voltam az eredmény miatt, mert jobb is lehetett volna. Aztán elfogadtam, hogy volt 7 futó, aki nagyobb távolságot tett meg 24 óra alatt, mint én. Ez is a futás egyik szépsége: nincs benne semmi szubjektív dolog (mint például a tornában), az eredmény egyértelműen látszódik. Ha valaki a verseny előtt azt mondja, hogy TOP10-ben leszek, egyből elfogadtam volna.
Úgy gondolom, a verseny jól lett felépítve. Nem futottam el (pedig a győztes jóval lassabb tempóban kezdett), kondícióval bírtam volna végig (kevés lassulással). Azt kell még kideríteni, hogy mi lehetett a gond izomzatilag, valamint a holtpontok számát és időtartamát kellene csökkenteni. Mert a recept egyszerű: egy jó nemzetközi eredményhez minél többet kell futni 5 perc körüli tempóban.
A legnagyobb tanulság a versenyről mégis más. Azt gondoltam még a VB előtt, hogy van egy szűk világelit (kb. 10-20 fő), akik jóval előttem járnak. Én majd utánuk jövök sok más futóval együtt. Ez nem igaz. Ők sem jobb futók semmivel sem, mint én! Felnézni fel lehet rájuk, de a versenyen meg le lehet hagyni őket…
A magyar 24 órás VB válogatott eredményei:
8. Rudolf Tamás 255,375 km korosztályos 1. helyezett, egyéni csúcs, nemzetközi A szint
9. Csécsei Zoltán 253,256 km egyéni csúcs, nemzetközi A szint
21. Halama Levente 244,236 km egyéni csúcs, nemzetközi A szint
75. Zahorán János 210,304 km korosztályos 2. helyezettŰ
92. Török-Ilyés László 197,981 km
123. Belej-Fekete Bálint 174,190 km
27. Elek Dóra 215,928 km egyéni csúcs, nemzetközi B szint
48. Vágó Boglárka 198,709 km
84. Kádár Kitti 167,321 km
Kezdőkép forrása: 24 órás magyar válogatott FB oldal
Az év első Runner’s World magazinján Lukoviczki Réka, azaz Robotgirl szerepel, aki a címlapfotózáson megosztott velünk még néhány fontos dolgot, amelyek meghatározzák a mindennapjait.
A legújabb Runner’s World-ben interjút olvashattok Lukoviczki Rékával, aki 4 éve egy közlekedési balesetben szenvedett olyan sérülést, amely miatt amputálni kellett a bal lábát. Kicsit hasonló a története az amerikai Dave Mackeynek is...
Misty Diaz példamutató eltökéltsége futók ezreit inspirálja.
Nem csak sportitalokkal viheted be a szükséges mennyiséget.
Nincs alvászavarod, de úgy érzed, elég sokszor csak felületesen alszol, reggel is hullafáradt vagy, és ez kihat az egész napodra? Fogadd meg a következő tanácsokat!
Az egyenetlen járás könnyedén vezethet sérüléshez.
A korábbi bringás Charity Chaserként gyűjtött pénzt jótékony célra.
A svájci tehetség Itenben talált új otthonra.
Ne siettesd a visszatérést, mert további problémákat okozhatsz magadnak.
Biztos neked is ismerős, amikor a reggeli edzés után egész nap a táskában áll az edzőcuccod, meg a nedves törülköző, és este pakolsz ki…
Lassan az alapozó időszak végéhez közeledünk, ideje kitűzni az idei célokat, kiválasztani a versenyeket és elkezdeni a felkészülést.
Wagner-Gyürkés Viktória és Vindics Balázs is nagyot ment a hétvégén.
Senki sem mondta, hogy egyszerű dolog olyasvalakivel összejönni, akinek élete szerelme a futás! Van pár dolog, amit nem árt, ha megtudsz rólunk, akik heti nem kevés órát töltenek sportolással, és igazi szerelemben élnek a futással.
Jól olvastad: minden egyes nap.
Ha azt gondolod, hogy elég sokkal több csirkemellett, sonkát, túrót és különféle fehérjeporokat fogyasztanod ahhoz, hogy izmosodni kezdj, akkor nagyon tévedsz!
Formájuk miatt szinte minden elfér bennük, amire egy edzéshez szükségünk lehet. Remek tulajdonságai közé tartoznak még, hogy könnyű anyagból készülnek, és felesleges rekeszektől mentesek.
Kihagyhatod az év első Runner’s Wolrdjét, de nem érdemes, mert telis-tele van inspiráló emberekkel és hasznos tanácsokkal!
Ismerkedj meg a kihívással, mielőtt belevágsz.
Így óvhatod meg a lábadat a 100+-os távokon.